Ministerka kultúry sa v Banskej Bystrici zúčastnila na celoštátnych oslavách 75. výročia SNP

29.08.2019
Ministerka kultúry sa v Banskej Bystrici zúčastnila na celoštátnych oslavách 75. výročia SNPSlovensko si dnes veľkolepými celoštátnymi oslavami v Banskej Bystrici pripomenulo 75. výročie Slovenského národného povstania. Pamiatku a odkaz hrdinov najvýznamnejšej udalosti našich novodobých dejín si uctila aj ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková.

 

 

Dňa 29. augusta 1944 demokraticky orientované politické, ekonomické a vojenské sily vtedajšieho Slovenska začali ozbrojené povstanie zamerané proti okupácii krajiny nacistickým Nemeckom a proti nedemokratickému politickému systému Slovenského štátu. Slovenské národné povstanie predstavuje jeden z medzníkov slovenských dejín a oprávňuje nás hlásiť sa k demokratickým princípom súčasnej európskej kultúry a spoločnosti, k slobode a jej výdobytkom.

„Dnešné 75. výročie Slovenského národného povstania, ktoré ako jeden z najvýznamnejších momentov našich dejín a historických udalostí nášho národa, je svedectvom hrdinstva, hrdosti a nezlomnej vôle poraziť zlo. Ťažké boje za našu slobodu častokrát sprevádzali obete v podobe toho najcennejšieho, čo v živote máme. Našou morálnou povinnosťou je vážiť si bojovníkov za slobodu" zhodnotila posolstvo SNP ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková.

Šéfka rezortu kultúry prispela k večnému odkazu hrdinov SNP aj hmatateľným krokmi. V predvečer celonárodných osláv sa v pietnej sieni Pamätníka Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici zúčastnila na historickom uložení urny s pozostatkami neznámeho vojaka. "Som presvedčená, že Banská Bystrica je mestom, na ktorého povstaleckú históriu sú obyvatelia právom hrdí. Neznámy vojak bojoval za našu slobodu. Česť jeho pamiatke," zdôraznila. Zároveň chce aj naďalej prispievať na obnovu vojnových pamätníkov po celom Slovensku. „Sama som si prešla väčšinu vojnových pamätníkov, aby som na vlastné oči presvedčila, ktoré sú v zlom stave a ktoré treba urýchlene opraviť. Mám už pripravený projekt, ktorý by sa týkal špeciálne obnovy vojenských pamätníkov," priblížila svoj zámer.

Ministerstvo kultúry SR organizačne zabezpečilo aj slávnostný program osláv 75. výročia SNP. Po prelete leteckej techniky Vzdušných síl Ozbrojených síl SR, pietnom akte kladenia vencov či veľkolepej vojenskej prehliadke Ozbrojených síl Slovenskej republiky bol celonárodný rozmer podujatia umocnený jedinečným kultúrnym zážitkom počas večerného galaprogramu. Koncert za účasti popredných slovenských umeleckých telies a hudobníkov bol oslavou slovenského folklóru a tradícií, ľudovej a populárnej kultúry, tanečného a hudobného talentu mladých Slovákov a Sloveniek, ako aj jedinečnej slovenskej identity, ktorú bránili a uchránili naši predkovia 75 rokmi. Česť a večná sláva našim hrdinom. 

 

 

 

 

Fotogaléria

 

 << späť
Linky