Ministerka navštívila v SNG výstavu Umelcova (ťažká) batožina

04.09.2019
Ministerka navštívila v SNG výstavu Umelcova (ťažká) batožinaMinisterka kultúry SR Ľubica Laššáková navštívila Slovenskú národnú galériu, kde si v Esterházyho paláci prezrela monografický výstavný projekt Umelcova (ťažká) batožina – Arnold Peter Weisz-Kubínčan (1898 – 1945). Táto pozoruhodná výstava, ktorá potrvá do 10. novembra 2019, sa odvíja na pozadí príbehu neobyčajnej akvizície – daru diel Arnolda Petra Weisza-Kubínčana.

 

 

Vďaka veľkorysosti pani Katariny Curtisovej a jej rodiny sa na Slovensko z USA vrátila významná časť umeleckej pozostalosti A. P. Weisza-Kubínčana, zachránená matkou pani Katariny Zorkou Kahanovou-Ringovou (1910 - 1978), ktorá s ním prežila posledné obdobie života na Slovensku pred deportáciou do nacistického koncentračného tábora. Maľby, kresby, skice, skicáre a výstrižky z dobovej tlače spolu s fascinujúcim príbehom prinášajú nové poznatky o rozsahu, povahe a kontexte jeho tvorby. Kurátorkami výstavy sú Lucia Gregorová Stach a Alexandra Homoľová.

„Slovenská národná galéria ponúka bohaté umelecké a kultúrne zážitky, ktoré rozšíria a podnecujú náš obzor poznania. Budem rada, ak sa výstava dostane do predmetu záujmu všetkých vekových kategórii. Vo mne evokovala pocit zúfalstva človeka v dobe nástupu fašizmu v Európe a v ére holokaustu. Z portrétov vyžaruje strach a panika zo zhonu vtedajšieho sveta. Bolo to skutočne ťažké a hrôzostrašné obdobie," povedala ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková.

Šéfka rezortu kultúry navštívila aj Knižnicu Kornela a Nade Földváriovcov, ktorá je sprístupnená na prvom poschodí Esterházyho paláca od 16. mája tohto roku. Ide o projekt, ktorého iniciátorom a autorom konceptu bol spisovateľ a režisér Peter Krištúfek (1973 – 2018).

 

 

 

 

Fotogaléria

 

 << späť
Linky