Honosné otvorenie 100. sezóny SND

16.09.2019
Honosné otvorenie 100. sezóny SND 	V historickej budove SND sa v sobotu uskutočnil otvárací koncert jubilejnej 100. sezóny Slovenského národného divadla. Krásny umelecký zážitok si z galakoncertu odniesla aj ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková.

 

 

 

Slovenské národné divadlo (SND) opätovne preukázalo svoje bohaté kultúrne tradície a vysokú umeleckú hodnotu. Pri príležitosti 100. výročia našej prvej divadelnej scény sme si v sobotu slávnostným galakoncertom pripomenuli najdôležitejšie etapy SND a vypočuli si diela českých a slovenských skladateľov, ktorí výrazne prispeli k formovaniu Opery a Baletu SND. Na koncerte zazneli strhujúce diela z opier Eugena Suchoňa a Tibora Freša, ako aj romantická hudba Bedřicha Smetanu, Antonína Dvořáka, či Oskara Nedbala. Pod taktovkou dirigenta Dušana Štefánka na podujatí účinkovali poprední sólisti a hostia Opery a Baletu SND v sprievode orchestra Opery SND, zboru Baletu SND, ako aj zboru Opery SND pod vedením zbormajstra Pavla Procházku.

Výkon sólistov, hudobníkov a tanečníkov ocenila potleskom aj ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková. „Koncert bol dôkazom veľkej umeleckej a kultúrnej vyspelosti Slovenska. Chcem sa úprimne poďakovať všetkým, zo súčasnosti aj z minulosti, ktorí sa podieľali na kreovaní našej divadelnej scény do dnešnej podoby. Patrí im naša úcta a obdiv," uviedla.

SND si vo svojej jubilejnej divadelnej sezóne 2019/2020 pripravilo pre návštevníkov celkovo 13 premiérových titulov. Činohra SND uvedie až osem premiér, medzi nimi autorskú inscenáciu Jiřího Havelku o poslaní umelca v súčasnosti Dnes večer nehráme či slovenskú klasiku Jozefa Hollého Kubo. Opera SND pripravuje v jubilejnej sezóne tri premiérové operné opusy: Dvořákovú Rusalku, Verdiho Aidu a Mozartovu Figarovu Svadbu. Balet SND chystá premiéru baletného klenotu Mariusa Petipu Don Quijote a vrcholom sezóny bude premiéra Prokofievovej Popolušky.

Viac o programe SND nájdete TU.

 

 

 

Foto: Lucia Kotrhová

 << späť
Linky