Otvorenie výstavy Armáda v povstaní – Slovenské národné povstanie 1944 v Prahe

20.09.2019
Otvorenie výstavy Armáda v povstaní – Slovenské národné povstanie 1944 v Prahe Fotografická výstava na počesť 75. výročia SNP Armáda v povstaní – Slovenské národné povstanie 1944 sa z Dvorany Ministerstva kultúry SR presťahovala k našim západným susedom. Výstavný projekt Múzea SNP, Vojenského historického ústavu a Ministerstva kultúry SR dnes v priestoroch Národného múzea na Vítkově v Prahe otvorila ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková.

 

 

Slovenské národné povstanie predstavuje jeden z medzníkov slovenských dejín. Popri Varšavskom povstaní a odpore v okupovanej Juhoslávii patrí k najväčším ozbrojeným vystúpeniam proti nacizmu v Európe. Rozhodujúcu zásluhu na dvojmesačnom udržaní povstaleckého územia v tyle nemeckých frontových vojsk mala spoločne s partizánmi 1. československá armáda na Slovensku. Problematiku vzniku, existencie a zániku tejto povstaleckej armády zachytáva fotografická výstava ARMÁDA V POVSTANÍ – SLOVENSKÉ NÁRODNÉ POVSTANIE 1944, ktorá sa z Dvorany ministerstva kultúry SR na viac ako pol roka presťahovala do priestorov Národného múzea na Vítkově.

 

Expozíciu na Žižkove slávnostne otvorila ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková spolu s generálnym riaditeľom Múzea SNP Stanislavom Mičevom,veľvyslancom Slovenskej republiky v Českej republike Petrom Weissom a generálnym riaditeľom Národného múzea Michalom Lukešom. „Malý národ v srdci Európy dokázal zdvihnúť zbraň, aby zmyl nánosy potupnej kolaborácie s nacizmom. Dokázal to, čo nám môžu závidieť aj veľké európske národy – zorganizovať jedno z najväčších protinacistických povstaní v 2. svetovej vojne. Touto výstavou vzdávame hold príslušníkom a príslušníčkam 1. československej armády na Slovensku, aký si naozaj zaslúžia" uviedla vo svojom príhovore šéfka rezortu kultúry.

 

Výstavný projekt je tematicky rozčlenený na niekoľko celkov, ktoré dokumentujú prípravy Slovenského národného povstania, vznik Vojenského ústredia, samotný vznik povstaleckej 1. československej armády na Slovensku a jej organizačnú štruktúru. Expozičné celky sa venujú aj prvým bojom povstaleckej armády, jej skúsenostiam, mobilizáciám, reorganizáciám, definitívnemu zániku, ako aj celkovému významu SNP. Výstava obsahuje celý rad interaktívnych prvkov ako príbeh tanku 313 (tank Lt vz. 38), alebo interaktívny veliteľský stôl, kde si návštevníci výstavy vyskúšajú aj velenie v období Slovenského národného povstania. Expozičný projekt budú môcť naši západní susedia obdivovať až do 19. apríla 2020.

 

 

 << späť
Linky