Slávnostné otvorenie Bratislavských hudobných slávností 2019

27.09.2019
Slávnostné otvorenie Bratislavských hudobných slávností 2019 Ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková otvorila s generálnym riaditeľom Slovenskej filharmónie Mariánom Lapšanským 55. ročník Bratislavských hudobných slávností (BHS). Vrcholný medzinárodný festival vážnej hudby na Slovensku odštartoval majstrovský výkon Slovenskej filharmónie.

 

 

„Dovoľte mi, aby som sa poďakovala organizátorom festivalu Bratislavské hudobné slávnosti za ich nápaditú a stále prekvapujúcu dramaturgiu, za ich vytrvalosť, odvahu aj odhodlanie pozývať na Slovensko špičkové hudobné telesá a sólistov a dávať pravidelne priestor domácim umelcom, aby nám predviedli svoje majstrovstvo," uviedla na slávnostnom otvorení 55. ročníka BHS ministerka kultúry Ľubica Laššáková.

Otvárací koncert BHS uviedol šéfdirigent Slovenskej filharmónie James Judd symfonickou básňou Jána Cikkera Ráno, ktorá vznikla v lete 1946 ako skladateľova reflexia vojnových udalostí a ich bezprostredných dôsledkov. Umelecký zážitok bol umocnený ikonickým dielom raného hudobného romantizmu – nedokončenou symfóniou Franza Schuberta a veľkolepým Brahmsovým klavírnym koncertom č. 2 v podaní známeho francúzsko-amerického pianistu Eugena Indjića.

BHS sú každoročne prehliadkou vynikajúcich zahraničných orchestrov, speváckych zborov a sólistov. V Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie, Malej sále a Stĺpovej sieni Slovenskej filharmónie sa uskutoční 23 koncertov. Popri Slovenskej filharmónii sa na 55. ročníku BHS zo slovenských telies predstaví Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Slovenský komorných orchester a súbor Musica aeterna. Na spoločnom koncerte tu 13. októbra 2019 premiérovo vystúpia naše detské hviezdy – jedenásťročný huslista Teo Gertler a o rok starší klavirista Ryan Martin Bradshaw (Rajen Martin Bredšo). „Veľmi oceňujem skutočnosť, že festival dáva priestor aj najmladšej talentovanej hudobnej generácii. Títo chlapci sú nádejou aj zárukou, že nielen festival, ale aj slovenské interpretačné umenie má svoju veľkú budúcnosť," zdôraznila ministerka.                                                              

Na festivale bude hosťovať aj deväť prominentných zahraničných orchestrov a dva zahraničné zbory, medzi nimi aj také špičkové telesá ako Royal Philharmonic London, Wiener Philharmoniker, Orchester Mariinského divadla Petrohrad či Mníchovská filharmónia. Medzi sólistami sa diváckemu záujmu bude istotne tešiť hviezdna čínska klaviristka Yuja Wang, ktorá očarúva poslucháčov na svetových pódiách nielen technickou dokonalosťou, ale aj bezprostredným a nekonvenčným prejavom. Záverečný koncert BHS 13. októbra 2019 bude ako po minulé roky patriť orchestru Slovenskej filharmónie, ktorý sa predstaví pod taktovkou šéfdirigenta Budapeštianskeho filharmonického orchestra Pinchasa Steinberga.

 

 

 

 

Fotozdroj: Ján Lukáš

 << späť
Linky