Nové priestory pre ÚĽUV a Lúčnicu v centre Bratislavy

04.10.2019
Nové priestory pre ÚĽUV a Lúčnicu v centre Bratislavy Ministerka kultúry Ľubica Laššáková ponúkne nové priestory našim najtradičnejším kultúrnym subjektom. Do Hurbanových kasárni na Kollárovom námestí v centre Bratislavy sa presťahuje Múzeum a časť prevádzky Ústredia ľudovej umeleckej výroby a Umelecký súbor Lúčnica, ktorý bude mať na jednom mieste sálu, šatne a administratívne priestory s technickým zázemím. Súbor Lúčnica tak prvýkrát v histórii bude sídliť vo vlastných priestoroch.

 

Šéfka rezortu kultúry sa usiluje o to, aby slovenské kultúrne inštitúcie mali pre svoju činnosť efektívne a pohodlné zázemie. Do časti nevyužitých priestorov Hurbanových kasární v Starom meste sa na jej podnet vráti kultúrny život. „V súčasnosti sa veľmi hodnotné Múzeum Ústredia ľudovej umeleckej výroby nachádza v Stupave, kde je kultúrne nevyužité. V provizórnom a nevyhovujúcom depozitárnom objekte sú pred zrakom verejnosti ukryté naše kultúrne poklady. Po jeho presťahovaní zriadime v priestoroch bývalých kasárni múzeum s otvoreným depozitárom, ktorý bude reprezentovať našu tradičnú materiálnu kultúru a ľudovo-umeleckú výrobu ÚĽUV-u," informovala Ľubica Laššáková.

Až do súčasnosti nevyužité časti objektu poskytnú priestory aj pre výstavnú skriňu umeleckej prezentácie ľudového umenia – Umelecký súbor Lúčnica. K dispozícii bude mať veľkú sálu, šatne a priestory na uloženie krojov, kostýmov a vybavenia. „Súbor, ktorý reprezentuje našu originálnu kultúru doma i v zahraničí, musí mať vhodné zázemie. Administratívne priestory, sála a šatne so sprchami sa im stanú novým domovom na ich činnosť. Verím, že ocenia to, že za krojmi a kostýmami sa už nemusia prepravovať na iné miesto, keďže všetko potrebné budú mať na jednom mieste," povedala ministerka.

Ministerstvo kultúry SR v rámci bežných výdavkov na údržbu objektov vo svojej správe sprevádzkuje v najbližších mesiacoch voľné priestory bývalých Hurbanových kasárni v Bratislave. Po vymaľovaní, oprave sociálnych zariadení a kúrenia začne pripravovať otvorenie Múzea Ústredia ľudovej umeleckej výroby. Výhodou objektu je aj veľmi dobrá dopravná dostupnosť.

 

 

 << späť
Linky