Vedecká konferencia Slovensko a prelomový rok 1939 v Bratislave zmapuje udalosti spred 80-tich rokov

28.10.2019 MS
Vedecká konferencia Slovensko a prelomový rok 1939 v Bratislave zmapuje udalosti spred 80-tich rokovPo tohtoročných dôležitých výročiach v slovenských dejinách, ktoré sa týkali storočnice tragickej smrti M. R. Štefánika, storočnice oživotvorenia Matice slovenskej a oslobodzovania a začleňovania územia Slovenska do prvej Česko-Slovenskej republiky, ako aj 75. výročia Slovenského národného povstania, organizuje Matica slovenská ďalšiu vedeckú konferenciu o zásadných udalostiach, ktoré sa stali pred 80-mi rokmi. Konferencia odborníkov s názvom Slovensko a prelomový rok 1939 sa uskutoční 28. októbra 2019 o 10.00 h v Univerzitnej knižnici v Bratislave.

 

 

Cieľom vedeckej konferencie je bez ideologického nánosu a dodatočných historických interpretácií priblížiť všetky udalosti v roku 1939, vrátane tzv. Homolovho puču, Malej vojny, vzniku Slovenskej republiky či vojenského napadnutia Poľska. Matica slovenská sa zároveň dištancuje od akejkoľvek totalitnej ideológie a jej politickej propagácie a vyzýva všetkých záujemcov o históriu, aby rešpektovali vedecký charakter konferencie.

 

Podujatie zastrešuje vedecký tajomník MS doktor Pavel Mičianik a prednášať bude deväť odborníkov, vrátane uznávaných univerzitných profesorov Róberta Letza či Petra Mosného, ktorí sa udalostiam v roku 1939 profesionálne hlbšie venujú. Konferenciu organizuje Matica slovenská, Slovenský historický ústav MS a Historický odbor MS v spolupráci s Univerzitnou knižnicou v Bratislave.

 


 << späť
Linky