ZUZANA MINÁČOVÁ - ČO MI KOMUNIZMUS VZAL

08.11.2019 MK SR
ZUZANA MINÁČOVÁ - ČO MI KOMUNIZMUS VZALPri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie sa koná v Dvorane MK SR výstava Zuzany Mináčovej, ktorá potrvá do 29. novembra.

 

 

 

 

V priestoroch Dvorany Ministerstva kultúry SR na bratislavskom Námestí SNP sa včera slávnostne otvorila výstava Zuzany Mináčovej s názvom Čo mi komunizmus vzal. Záštitu nad výstavou prevzala ministerka kultúry Ľubica Laššáková.

 

O výstave

Zuzana Mináčová dlhé roky fotografovala nápisy, ktoré hyzdili nielen naše ulice, ale aj naše životy. Zhromaždila približne 5000 diapozi­tívov agitačných tabúľ komunistickej strany, ktoré boli umiestnené v nevkusnom umeleckom prevedení všade: pri cestách, na poliach, vo výkladných tabuliach obchodov namiesto tovaru. Nebolo možné ich prehliadnuť. A práve tieto fotografie spolu s osobnými textami – spo­mienkami Zuzany Mináčovej, sú veľmi vážnou a intímnou spoveďou, ktorá však zároveň s nadhľadom a pobavením núti diváka premýšľať o skutočných hodnotách ľudskej spoločnosti. Cez silné emócie osob­ného príbehu sa k divákovi dostane viac zapamätateľných informácií ako prostredníctvom vedeckých štúdií. Zuzana Mináčová bola jedna zo státisícov občanov, ktorí nemohli žiť život podľa svojich predstáv a jej život bol plný limitov a obmedzení. Nemohla sa obliekať tak ako chcela, cestovať, stretávať sa s kolegami z umeleckej brandže v za­hraničí, nemohla sa učiť angličtinu, nemala technické vybavenie pre svoju tvorbu, bola nútená neustále zháňať nedostatkový fotografický materiál často pochybnej kvality a naučiť sa improvizovať. Tak ako mnohí, ktorí túžili vyniknúť a vystúpiť nad priemer v profesionálnej oblasti aj v súkromnom živote.... Zuzane Mináčovej sa to, našťastie, podarilo. Výstavu dopĺňajú krátke filmy s osobnými výpoveďami autorky aj ďalších známych osobností v réžii Mateja Mináča.

 

O Zuzane Mináčovej

Zuzana Mináčová je jednou z najvýznamnejších slovenských fotogra­fiek. Jej tvorba mala a má zásadný celoslovenský a medzinárodný dosah. Narodila sa v Bratislave v roku 1931. Ako mladé dievča si na vlastnej koži zažila útrapy koncentračného tábora v Osvienčime. Po skončení 2. svetovej vojny absolvovala odbor fotografie na bratislav­skej umelecko-priemyslovej škole a následne začala pracovať v Slo­venskom filme, kde sa venovala filmovej reportážnej fotografii. Je prie­kopníčkou modernej slovenskej a českej fotografie, dušou „novej vlny“, v ktorej výrazne rozšírila možnosti fotografického výrazu. Jej výtvarné fotografické cykly získali medzinárodný ohlas a stali sa súčasťou zbie­rok mnohých svetových galérií. Vytvorila desiatky filmových plagátov, obalov gramofónových platní, kníh, CD, DVD. Na konte má viac ako 70 výstav v 30 krajinách sveta. V roku 2018 to bolo presne 50 rokov, odkedy začala pravidelne fotografovať filmový festival v Karlových Varoch. Jej fotografie Roberta de Niro, Sharon Stone, Giny Lollobrigi­dy, Michaela Douglasa, Whoopi Goldbergovej, Woodyho Harrelsona, Scarlett Johanssonovej, Bena Kingsleye, Keiry Knightley, Dannyho de Vita, Antonia Banderasa, Jude Lawa a mnohých ďalších hviezd svetového filmu sú dnes už legendárne. Svojimi umeleckými experi­mentmi predbehla dobu o desiatky rokov. V súčasnosti spolupracuje aj so svojím synom, režisérom a scenáristom Matejom Mináčom, ktorý o jej pohnutom živote natočil celovečerný dokumentárny film Očami fotografky.

 

Výstava potrvá do 29.11.2019

Otváracie hodiny: utorok-nedeľa od 10.00 do 18.00 hod.

Foto zdroj: TASR

 << späť
Linky