Slovenská filharmónia nahrala Slovenské tance Petra Breinera

17.12.2019 SF
Slovenská filharmónia nahrala Slovenské tance Petra BreineraSlovenská filharmónia nahrala a práve v týchto dňoch, v predvianočnom období, vydala Slovenské tance Petra Breinera. Nové dvoj-CD je v predaji v Pokladnici Slovenskej filharmónie.

 

 

 

 

Darujte svojim blízkym pod stromček hudbu.

„Asi pred pätnástimi rokmi som dostal objednávku aranžovať Brahmsove Uhorské tance pre Londýnsky symfonický orchester. Bola to zaujímavá práca, lebo som vlastne pokračoval v tom, čo začali Brahms a Dvořák – v inštrumentácii klavírnej skladby pre orchester. Tento projekt mal aj rôzne iné, takmer rodinné súvislosti. Antonín Dvořák, ktorý je mojím skladateľským pradedkom, inštrumentoval Uhorské tance ako prvý, a ja, jeho prapravnuk, ako zatiaľ posledný. Dokončil som všetky, ktoré Brahms s Dvořákom nestihli.

Počas práce mi napadlo, že takmer všetky okolité, ba dokonca i nesusediace národy v Európe i mimo nej už majú, podobne ako Maďari od Brahmsa, nejakú podobnú klasickú orchestrálnu kolekciu, založenú na folklórnom materiáli. Česi majú Slovanské tance od Dvořáka, Nemci Nemecké od Mozarta, Španieli Španielske tance od Granadosa (aj im som ich inštrumentoval), Kubánci od Coplanda, Rumuni od Bartóka, Francúzi od Hindemitha, Angličania, Íri a Škóti od Arnolda, Bavori od Elgara, Afričania a Indovia od Villu-Lobosa, mohli by sme pokračovať veľmi dlho. Tak som si povedal, že slovenskú kolekciu urobím ja ," hovorí o Slovenských tancoch dirigent, klavirista, skladateľ, aranžér a publicista Peter Breiner.

 

 << späť
Linky