Folklór šitý do krásy dnes pomohol desaťročnej Linde

09.02.2020
Folklór šitý do krásy dnes pomohol desaťročnej LindeFolklórne súbory z Trenčianskeho kraja pomohli desaťročnej Linde, ktorú osud ťažko skúša. Úspešný projekt ministerky kultúry Ľubice Laššákovej a premiéra Petra Pellegriniho Folklór – duša Slovenska sa realizoval aj v Púchove, kde počas benefičného večera účinkovali podporené folklórne telesá. Organizátorom podujatia bol FS VÁH z Púchova.

 

 

„Folklór je kultúrnou dušou slovenského národa. Stelesnený v hudobnej, hereckej, tanečnej i dramatickej komunikácií v nás vytvára hlbokú kultúrnu stopu a formuje naše národné črty. V Púchove dnes účinkovali podporení folkloristi v snahe pomôcť desaťročnej Linde, ktorá je osudom ťažko skúšaná,“ ďakuje ministerka Laššáková organizátorom a účinkujúcim za ich šľachetnosť.  

Národné osvetové centrum, organizácia v gescii ministerstva kultúry, pripravilo sériu benefičných koncertov, ktoré sa už konali v Liptovskom Mikuláši, v Banskej Bystrici a dnes v Púchove. Spojil sa tak kultúrny zážitok z folklóru s pomocou tým, ktorých osud ťažko postihol chorobou. V Divadle Púchov dnes predviedli svoj talent DFS Radosť z Trenčína, FSk DOLINA z Omšenia, DFS LIMBORA z Prečína, FSk PODŽIARAN z Papradna, FS POVAŽAN z Považskej Bystrice, FS VÁH z Púchova, FSk ZÁRIEČANKA zo Záriečia, FSk HÁJIČEK z Chrenovec-Brusna a FS TRENČAN z Trenčína. Úprimné poďakovanie patrí najmä FS VÁH z Púchova, ktorý dnešný benefičný večer organizoval.

Z iniciatívy ministerky kultúry Ľubice Laššákovej rezort kultúry otvoril nový dotačný program v oblasti podpory miestnej a regionálnej kultúry vo výške 2 mil. eur, ktorý je nástupcom projektu Folklór – duša Slovenska. O finančnú dotáciu sa môžu do 12. februára 2020 uchádzať neprofesionálne folklórne telesá, ale aj individuálni ľudoví umelci. Všetky potrebné informácie ohľadne podania žiadosti nájdete na webovom sídle Ministerstva kultúry SR: http://www.culture.gov.sk/vdoc/842/podpora-miestnej-a-regionalnej-kultury-2020-359.html.

 

 

 << späť
Linky