Organový recitál. Valentínsky koncert

21.02.2020 SF
Organový recitál. Valentínsky koncertDruhý organový recitál 71. koncertnej sezóny Slovenskej filharmónie sa uskutoční v bratislavskej Redute v nedeľu 23. februára o 16.00. Hosťom popoludnia bude popredný maďarský organista, skladateľ a improvizátor László Fassang, víťaz najprestížnejších organových súťaží, jeden z najvšestrannejších organistov svojej generácie.

 

 

László Fassang  predvedie svoje  interpretačné umenie  na kráľovskom nástroji v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie, ktorý patrí k najväčším píšťalovým organom na Slovensku. V interpretácii fenomenálneho maďarského organistu  Lászlóa Fassanga si v prvej polovici koncertu vypočujeme transkripcie známych orchestrálnych diel -  Fantáziu-ouvertúru h mol Romeo a Júlia Piotra Iľjiča Čajkovského, ktorú  upravil Edwin Henry Lemare, jeden z najznámejších anglických organistov prelomu 19. a 20. storočia, Predohru k opere Tristan a Izolda Richarda Wagnera a Mefistovský valčík č. 1, S. 514 Franza Liszta v úprave samotného interpreta. V druhej polovici koncertu sa László Fassang predstaví v úlohe skvelého improvizátora.  Uvedie Improvizácie na témy z publika.

Koncert sa začne o 16.00

 

 

Piotr Iľjič Čajkovskij (1840 – 1893)

Fantázia-ouvertúra h mol Romeo a Júlia(úprava: Edwin Lemare)          

Richard Wagner (1813 – 1883)

Predohra k opere Tristan a Izolda(úprava: László Fassang)                    

Franz Liszt(1811 – 1886)

Mefistovský valčík č. 1, S. 514(úprava: László Fassang)                          

Improvizácie na témy z publika                                                    

 

LÁSZLÓ FASSANG

Ako víťaz najprestížnejších svetových organových súťaží je László Fassang jedným z najvšestrannejších organistov svojej generácie. Jeho hlavným umeleckým poslaním je priblížiť ľuďom bohatstvo a rozmanitosť organovej hudby a zdieľať s nimi svoju vášeň pre tento nástroj a jeho skladateľov. Koncertuje po celom svete na rôznych miestach, od malých dedinských kostolov po najprestížnejšie katedrály a koncertné sály. Za účelom rozšírenia tradičných hraníc organa pravidelne hrá s umelcami z oblasti klasickej, ľudovej i džezovej hudby a spolupracuje s výtvarníkmi, tanečníkmi, hercami, skladateľmi a staviteľmi organov. Za dôležité považuje aj zachovanie a odbornú starostlivosť o historické organy, na čom sa tiež aktívne podieľa. Jeho široká oblasť záujmu zahŕňa aj improvizácie k nemým filmom a hru na Hammond organe. Svojím inovatívnym prístupom k hudbe, dôkladnými znalosťami hudobných štýlov, vynikajúcou technikou a výnimočnými improvizačnými schopnosťami sa snaží predefinovať identitu organa.

László Fassang absolvoval Hudobnú akadémiu Franza Liszta v Budapešti a Parížske konzervatórium. Medzi štúdiami strávil rok 2000 v Japonsku, kde pôsobil ako rezidenčný organista v Sapporo Concert Hall a účinkoval na viac ako 30 vystúpeniach po celej krajine.

Medzi jeho najvýznamnejšie triumfy na súťažiach patrí zlatá medaila za improvizáciu z Royal Bank Calgary International Organ Festival and Competition 2002, ako aj cena Grand Prix za interpretáciu a cena publika z Medzinárodnej organovej súťaže v Chartres 2004. Jeho nahrávky boli vydané v Maďarsku, Japonsku, Francúzsku a Nemecku. Vystupoval takmer vo všetkých európskych krajinách, ako aj v Rusku, USA, Kanade, Japonsku, Južnej Kórei a na Taiwane. Koncertoval v najprestížnejších katedrálach, ako napríklad v Seville, Ženeve, Bruseli, St. Albans, Chichesteri, Regensburgu, Freiburgu, Essene, Rige, Chartres, Štrasburgu, Angers, Tours, Soissons a v Katedrálne Notre-Dame v Paríži. Účinkoval tiež v popredných svetových koncertných sálach vrátane Elbphilharmonie v Hamburgu, Konzerthausu v Berlíne, BOZAR v Bruseli, Parížskej filharmónie, Müpa (Palác umení) v Budapešti, Concertgebouw v Amsterdame, Suntory Hall v Tokiu a Disney Hall v Los Angeles.

Popri svojich činnostiach výkonného umelca je pravidelným členom poroty na významných medzinárodných organových súťažiach.

Na jeseň 2017 uviedol spolu s orchestrom Concertgebouw Amsterdam na rozsiahlom turné po Európe svetovú premiéru diela Multiversum od Petra Eötvösa. Zsigmond Szathmáry mu venoval nový organový koncert, ktorý premiéroval v októbri 2018 v rámci inauguračného koncertu zrekonštruovaného Voitovho organa na Hudobnej akadémii Franza Liszta v Budapešti.

V súčasnosti je László Fassang umeleckým riaditeľom cyklu organových koncertov v Müpa v Budapešti. Je vedúcim Oddelenia hry na organe na Hudobnej akadémii Franza Liszta v Budapešti. Ako prvý zahraničný organista v histórii zastáva pozíciu profesora improvizácie na Parížskom konzervatóriu.

 

 << späť
Linky