Obnova národných kultúrnych pamiatok pokračuje. Vďaka nej opäť nájdu prácu aj stovky dlhodobo nezamestnaných

09.04.2020
Obnova národných kultúrnych pamiatok pokračuje. Vďaka nej opäť nájdu prácu aj stovky dlhodobo nezamestnanýchMinisterka kultúry Natália Milanová podpísala zmluvy podprogramu 1.4 dotačnej schémy Obnovme si svoj dom, vďaka ktorej opäť nájdu prácu aj stovky dlhodobo nezamestnaných. Postupne budú nasledovať aj podpisy zmlúv v ďalších podprogramoch dotačnej schémy.

 

 

Obnova hradov a kaštieľov a podobných architektonických areálov, zachovaných v kritickom stavebno-technickom stave tak dostáva od ministerstva kultúry zelenú aj v neľahkom čase pandémie koronavírusu. Úspešní žiadatelia onedlho dostanú pridelené finančné dotácie na ich obnovu a rekonštrukciu. „Netajím sa tým, že na národných kultúrnych pamiatkach mi nesmierne záleží. K hradom, zrúcaninám, či iným historickým miestam a artefaktom mám ako historička hlboký citový vzťah a preto som veľmi rada, že dotácie na obnovu hradov, kaštieľov a podobných kultúrnych pamiatok sú jednými z prvých zmlúv, ktoré som mohla vo funkcii ministerky kultúry podpísať,“ uviedla ministerka kultúry SR Natália Milanová. „Ako dieťa som sa motala po hradoch a starých zrúcaninách, v ktorých som hľadala poklady. Dnes už chápem, že naším najväčším pokladom sú samotné hrady, preto sa k nim musíme tak aj správať a patrične sa o ne starať. Je to naše nehynúce dedičstvo, v ktorom sú skryté príbehy našich predkov. Veľkolepé ruiny, ktoré sa týčia na bralách a často ich ospevovali naši národní buditelia, vydávajú svedectvá minulosti. Tieto svedectvá musíme zanechať aj pre ďalšie generácie,“ pokračovala Milanová. 

„Zároveň sa chcem úprimne poďakovať dotknutým samosprávam, občianskym združeniam, množstvu odborníkov a dobrovoľníkov, ktorí v spolupráci s Pamiatkovým úradom často úplne nezištne pracujú na obnove pamiatok. Obnova pamiatok postupne vytvorila silnú občiansku komunitu zastrešenú združením Zachráňme hrady, ktorá je prirodzeným a rešpektovaným partnerom ministerstva kultúry,“ povedala ministerka.

Obnova nášho kultúrneho dedičstva zároveň zabezpečí prácu niekoľkým stovkám dlhodobo nezamestnaných, keďže naďalej bude pokračovať spoločný projekt ministerstva kultúry s ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Obnova kultúrneho dedičstva s pomocou nezamestnaných. „Aj tento projekt je ukážkou toho, ako sa dá vďaka dobrej spolupráci dosiahnuť naraz niekoľko ušľachtilých cieľov. V tomto prípade je to podpora obnovy nášho kultúrneho dedičstva, budovanie občianskej spoločnosti, rozvoj miestnej a regionálnej kultúry a tiež zabezpečenie práce pre dlhodobo nezamestnaných ľudí v neľahkých časoch,“ uzavrela Natália Milanová.

 << späť
Linky