Múzeá a galérie potrebujú návštevníkov

21.05.2020
Múzeá a galérie potrebujú návštevníkovMúzeá a galérie potrebujú návštevníkov, upozornila na to ministerka kultúry Natália Milanová počas dnešnej prehliadky výstavy SNM Milan Rastislav Štefánik Generál – Osloboditeľ na Bratislavskom hrade.

Pri príležitosti Svetového dňa kultúrnej rozmanitosti pre dialóg a rozvoj si ministerka zároveň prezrela výstavu Emílie Rigovej „Čohani z Koni Ajlend“ (Čarodejnica z Coney Island) v Kunsthalle Bratislava.

Slovenské národné múzeum (SNM) je so svojimi 18-timi špecializovanými múzeami našou najväčšou kultúrnou inštitúciou. Boj proti šíreniu pandémie COVID-19 ich podobne, ako ďalšie kultúrne inštitúcie, už v marci zatvoril pre verejnosť, čím prišli o svoje príjmy. Konkrétne pre národné múzeum to znamená odhadovanú mesačnú stratu približne 390-tisíc eur mesačne. Pre SNM a ďalšie kultúrne inštitúcie, ktoré sa od 6. mája začali postupne otvárať,  je preto každý návštevník dôležitý.

Odhadovaná strata vlastných mesačných príjmov zriadených organizácií MK SR sa pohybuje v intervale 1,6 až 1,8 milióna eur. Vyplýva to z priemerných mesačných vlastných príjmov organizácií zriaďovaných MK SR za roky 2017 až 2019.

Výstava Slovenského národného múzea (SNM) – Historického múzea pripravená v spolupráci s Vojenským historickým ústavom ukazuje Štefánika ako študenta, astronóma, zberateľa, vojaka a diplomata. Okrem iného prináša aj jedinečnú kolekciu drevorytov od Paula Gauguina. Expozícia sa v júni otvorí v Národnom múzeu v Prahe.

Ministerka pri príležitosti Svetového dňa kultúrnej rozmanitosti pre dialóg a rozvoj navštívila aj výstavu Emílie Rigovej „Čohani z Koni Ajlend“ (Čarodejnica z Coney Island) v Kunsthalle Bratislava. Výtvarníčka s originálnym prístupom k otázke rómskej identity a feminizmu sa v závere roka 2018 stala víťazkou súťaže pre mladých vizuálnych umelcov do 40 rokov,  Ceny Oskára Čepana. Jej autorská výstava v priestore Kunsthalle LAB je „laureátskou výstavou“, ktorá zvykla byť v minulosti usporiadaná ako súčasť ocenenia pre víťaza. Rigová (*1980) a jej spolupracovníci, či už z prostredia súčasného umenia alebo akademickej pôdy, usilujú o vytvorenie podporných pilierov poznania a rozvoja rómskej kultúry.

Podpora záujmu o iné kultúry, vzájomný dialóg a možnosť dozvedieť sa viac o význame kultúrnej diverzity je poslaním Svetového dňa kultúrnej rozmanitosti pre dialóg a rozvoj. 21. máj je dňom prekleňovania priepastí medzi kultúrami.

 << späť
Linky