Ministerka kultúry rokovala so zástupcami krajov

26.05.2020
Ministerka kultúry rokovala so zástupcami krajovMinisterka kultúry SR Natália Milanová sa dnes stretla s predstaviteľmi Združenia samosprávnych krajov - SK 8. Na prvom spoločnom stretnutí s predsedami krajov hovorili o aktuálnej situácii v regionálnej kultúre v súvislosti s COVID-19, o podpore viaczdrojového financovania kultúry v regiónoch či intenzívnejšej spolupráci s krajmi na tvorbe legislatívy.

 

Predsedovia informovali ministerku o značných výpadkoch príjmov kultúrnych inštitúcií v pôsobností jednotlivých žúp z dôvodu pandémie koronavírusu. Inštitút kultúrnej politiky vyčíslil výpadok za marec a apríl na spolu viac ako 1,65 milióna eur. Ministerka kultúry Natália Milanová na stretnutí apelovala na zástupcov žúp, aby aj napriek nevyhnutným škrtom zachovali aspoň časť vyčlenených prostriedkov na kultúru: „Kultúra sa ocitla vo veľmi neľahkej situácii. Chcem vás preto povzbudiť a vyzvať k tomu, aby ste v čo najvyššej možnej miere prispeli k ochrane kultúry vo svojich krajoch a zachovali čo najviac dotácií pre túto oblasť,“ uviedla ministerka kultúry Natália Milanová. Spolu s riaditeľom Fondu na podporu umenia (FPU) Jozefom Kovalčíkom zároveň županov a županku ubezpečili, že kultúrne inštitúcie v pôsobnosti žúp sa môžu aj naďalej uchádzať o dotácie z FPU, a to aj v súvislosti s pomocou kultúrnym subjektom pri prekonávaní súčasného náročného obdobia. Napríklad na podporu vydavateľov a spisovateľov vyčlenil fond pre knižnice navyše 1 milión eur na nákup kníh. Fond zároveň pripravuje aj nové výzvy. 

Ministerka našla na stretnutí podporu aj pre témy, ktoré považuje za svoje osobné priority. Boli medzi nimi aj urýchlené prijatie funkčného zákona o sponzoringu, nové pravidlá pre transparentné a pravidelné výberové konania na riaditeľov kultúrnych inštitúcií v pôsobnosti samospráv, či výraznejšia podpora obnovy kultúrneho dedičstva a postupné znižovanie viac ako 5,5-miliardového investičného dlhu štátu v obnove kultúrnych pamiatok.

Predseda Združenia samosprávnych krajov Jozef Viskupič ocenil, že zo 45 téz, ktoré vypracovalo SK 8, sa do programového vyhlásenia vlády dostalo viac než 40 z nich, vrátane zavedenia viaczdrojového financovania kultúry. „Veríme, že v ministerstve kultúry sme našli spojenca pre kultúrne inštitúcie v našej pôsobnosti. Spoločnými silami potrebujeme nateraz zabezpečiť ich prežitie, a neskôr napredovanie,“ vyjadril sa predseda SK 8 a zároveň predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič.

Ministerka zároveň prisľúbila predsedom samosprávnych krajov, že sa postupne chystá navštíviť všetky kraje. „Tak ako ste si vy našli čas na mňa, nájdem si aj na vás,“ uzavrela ministerka kultúry Natália Milanová.

 << späť
Linky