Výstava Slovenské umenie proti fašizmu v Dvorane

11.08.2020
Výstava Slovenské umenie proti fašizmu v DvoraneVýstavu Slovenské umenie proti fašizmu si od stredy 12. augusta možno pozrieť v Dvorane Ministerstva kultúry SR. Prehliadka diel od viac ako troch desiatok domácich výtvarných tvorcov rôznych generácií sa koná pod záštitou Zväzu protifašistických bojovníkov. Pripravil ju Klub výtvarných umelcov a teoretikov, vychádzajúc najmä zo stálej expozície zväzu pod názvom Za slobodu! v doplnení výpožičkami z rôznych zbierok.

„Pre mňa slovenské umenie proti fašizmu nie sú len vytvorené a prezentované umelecké diela, ale aj osudy umelkýň a umelcov, ktorí zažili neskutočné hrôzy vojnových časov,“poukázala v príhovore k výstave ministerka kultúry Natália Milanová. Mnohí umelci prešli hrôzami koncentračnými táborov, bojovali v Slovenskom národnom povstaní, pomáhali prenasledovaným aj za cenu ohrozenia svojho života a života svojich blízkych.

 

Na utrpenie obetí nacizmu nesmieme podľa ministerky kultúry zabúdať. Všetko ich strádanie, bolesť a obetovanie sa majú význam len vtedy, ak sa z neho spoločnosť poučí. Nesmieme preto tolerovať prejavy oživovania ľudáctva, rasizmu a extrémizmu či popieranie holokaustu. Som presvedčená, že umenie vo svojich rôznych podobách má svojou emotívnosťou i obraznosťou obrovskú silu nám pripomínať aj temné stránky našich dejín, ale nás aj napĺňať nádejou v našu odvahu, dobrotu a ľudskosť,“ zdôrazňuje Natália Milanová.

 

Výstava Slovenské umenie proti fašizmu sa koná na základe uznesenia vlády z februára tohto roka o organizačnom a finančnom zabezpečení podujatí k 75. výročiu ukončenia druhej svetovej vojny. Pre verejnosť je v Dvorane MK SR na Námestí SNP 33 v Bratislave prístupná do 2. septembra, denne okrem pondelkov od 10:00 do 17:00.

 << späť
Linky