Deň ľudových tradícií a súťaž pirohy 2020

11.09.2020
zdroj: SNMSvidnícky skanzen bude v nedeľu 13.9.2020 opäť raz praskať vo švíkoch. SNM – Múzeum ukrajinskej kultúry organizuje v tento deň vo svojej Národopisnej expozícii v prírode, ako už každoročne o tomto čase, Deň ľudových tradícií. Jeho súčasťou bude už 25.ročník medzinárodnej súťaže vo varení pirohov.

Podujatie, ktorého sa minulý rok zúčastnilo asi 2500 návštevníkov, sa koná pri príležitosti Dní európskeho kultúrneho dedičstva. Po dopoludňajšej svätej liturgii v drevenom chráme sv. Paraskievy z 18.storočia (so začiatkom o 9.00 h) sa priaznivci folklóru, remesiel a tradičných jedál budú môcť popoludní (slávnostné otvorenie 25. ročníka medzinárodnej súťaže PIROHY 2020, s pestrým folklórnoetnografickým programom je o 14.00 h) budú môcť tešiť na bohatý kultúrny program, v ktorom vystúpia ŽSSk Poľana z Jarabiny, ĽH Strunka s Dominikou Šutákovou, MSSk Svidníckych heligonkárov a skupina Hrdza. Súčasťou podujatia je tiež výstava prác študentov SPŠ Svidník, prezentácia tradičnej remeselnej výroby, ponuka včelích produktov a tiež drobnochovateľská výstava. Pre rodiny s deťmi pripravili organizátori zábavu na kreatívnom ihrisku, vrátane jazdy na koni. Všetci návštevníci podujatia sa budú môcť občerstviť vo furmanskej krčme a tiež zapojiť do tomboly o atraktívne ceny.

„Deň ľudových tradícií je zameraný na ukážku starých tradícií a remesiel a toho, čo naši predkovia robili. Aj naša tradícia, aj naša kultúra, aj pirohy sú lepené rukami. Je to niečo nad nami, je to naša aura. Hovorím o stáročiach prípravy pirohov, čo už je duchovno. Lebo pirohy sú v našom kraji to, čo v Taliansku pizza, vo Francúzsku ustrice. Pirohy, tie museli byť vždy a nikdy sa človeku neprejedli, rovnako ako chlieb,“ povedal na margo nedeľňajšieho obľúbeného podujatia vo svidníckom skanzene riaditeľ SNM – Múzea ukrajinskej kultúry Jaroslav Džoganík.
 
Dni európskeho kultúrneho dedičstva vznikli z iniciatívy Rady Európy a Európskej komisie, s cieľom popularizovať miestne kultúrne dedičstvo. Uskutočňujú sa každý rok v septembri, približne v 50 štátoch Európy. Spoluorganizátormi Dňa ľudových tradícií sú Mesto Svidník, OZ Rusínsko-ukrajinská iniciatíva a Zväz Rusínov-Ukrajincov Slovenskej republiky. Záštitu nad tohtoročným podujatím prevzal predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.
 
Podujatie sa bude konať v zmysle protiepidemiologických opatrení vydaných Úradom verejného zdravotníctva SR a nariadení generálneho riaditeľa SNM. Prosíme Vás o trpezlivosť a pochopenie pri
dodržiavaní opatrení.
 << späť
Linky