Premiér na kontrolnej návšteve na ministerstve kultúry

23.10.2012
Premiér na kontrolnej návšteve na ministerstve kultúry Predseda vlády Robert Fico uskutočnil dnes (23.10.2012) kontrolnú návštevu na ministerstve kultúry. Premiér na tlačovej konferencii vyzdvihol, že aj napriek finančnej kríze má ministerstvo kultúry jasne rozpracovaný postup ako plniť programové vyhlásenie vlády.

Premiér informoval, že vláda SR nemá záujem vnímať kultúru ako okrajový rezort, pretože má pod svojou kuratelou vážne témy a projekty, napríklad digitalizáciu, verejnoprávne médiá či rekonštrukciu významných kultúrnych pamiatok.


Predseda vlády zároveň ocenil, že za šesť mesiacov od vymenovania vlády urobil minister kultúry opatrenia na naplnenie plánu čerpania eurofondov vo výške 37 miliónov eur. „Optimisticky sa vyvíja aj čerpanie eurofondov určených pre projekt Košice - Európske hlavné mesto kultúry 2013. Približne 70 miliónov eur bude použitých na to, aby sa Košice mohli prezentovať v tom najlepšom svetle,“ informoval Robert Fico.

Ďalšou témou, ktorej sa predseda vlády venoval, bola výzva ministra kultúry k stupňujúcej sa miere vulgárnosti a nekultúrnosti v celoplošných slovenských médiách. Premiér uviedol, že „jedinou cestou ako bojovať proti stupňujúcej sa bulvarizácii, je nastaviť parametre verejnoprávnej televízie a rozhlasu tak, aby si ľudia mohli vybrať, aké programy budú pozerať. Verím, že o niekoľko mesiacov príde nové vedenie RTVS s výsledkami, ktoré potešia nielen politikov, ale predovšetkým divákov.“

Premiéra zaujímali aj dôležité sviatky, ktoré sa budú konať v roku 2013 - 1150. výročie príchodu vierozvestov Cyrila a Metoda na naše územie a 20. výročie vzniku samostatnej Slovenskej republiky. „Viem, že oslavovať v čase hlbokej ekonomickej krízy, keď je vláda nútená prijímať nepríjemné opatrenia, bude veľmi ťažké, ale toto výročie si zaslúži, aby sme si ho primeraným spôsobom pripomenuli,“ povedal Robert Fico a pre túto príležitosť ponúkol ministrovi kultúry SR Marekovi Maďaričovi finančnú pomoc z rezervy predsedu vlády SR.

 

Tlačovú konferenciu po kontrolnom dni si môžete pozrieť na

 

http://www.vlada.gov.sk/kontrolna-navsteva-ministerstva-kultury-sr/

 

referát styku s médiami MK SR

 << späť
Linky