Slávnostné otvorenie Domu umenia/Kunsthalle Bratislava

23.09.2014
Príhovor pána ministra Mareka MaďaričaMinister kultúry Marek Maďarič sa piatok 19. septembra zúčastnil slávnostného otvorenia Domu umenia/Kunsthalle Bratislava.

Bratislavská Kunsthalle bola zriadená s cieľom prezentácie súčasného umenia zahraničných a slovenských vizuálnych umelcov.  Organizačne spadá pod Národné osvetové centrum, ktorého zriaďovateľom je ministerstvo kultúry.  

"Dve dekády je zriadenie bratislavskej Kunsthalle živou témou, ale aj zakliatou, pretože sme to za 20 rokov urobiť nedokázali, nevedeli, nechceli. Moje pocity sú dnes preto zmiešané - na jednej strane je to radosť z otvorenia, na druhej strane by sme sa mali zamyslieť nad sebou, prečo nám všetko tak dlho trvá. Nech sa zamyslí niekto, kto za kultúru zodpovedal v minulosti, prečo sa skôr neurobili takéto rozhodnutia," povedal minister kultúry Marek Maďarič pre TASR  pred slávnostným prestrihnutím pásky.  

Prvou výstavou, ktorá bola zároveň pri otvorení v Kunsthalle uvedená, je "Paradox 90. Kurátorské koncepcie v období mečiarizmu (1993 – 1998).“  Okrem hlavných priestorov na dvoch poschodiach KHB využíva na prízemí upravené priestory bývalej predajne Dielo pod názvom Kunsthalle LAB. Premiérovou expozíciou v nej  sú Vlnové štúdie od rakúskeho sound-artistu Karla Salzmanna. Ide o sériu zvukových objektov a inštalácií.

Fotografie nájdete na:

http://www.culture.gov.sk/medialny-servis/fotogaleria-37.html?action=imageGallery&id=79

referát styku s médiami

Autor fotografie: Dom umenia/ Kunsthalle Bratislava

 << späť
Linky