Slávnostné rozsvietenie umeleckého osvetlenia fasády Domu umenia/Kunsthalle Bratislava

25.03.2015
Rozsvietené umelecké svetlo fasády Domu umenia/Kunsthalle BratislavaBratislava: Minister kultúry Marek Maďarič spolu s riaditeľom externých vzťahov Slovenských elektrární Michele Bolognom včera vo večerných hodinách symbolicky rozsvietili fasádu Domu umenia/Kunsthalle Bratislava. Ide o najmodernejšie umelecké osvetlenie, s ktorým sme sa mohli zatiaľ stretnúť len v prestížnych zahraničných galériách, múzeách alebo pamiatkach. Dom umenia/Kunsthalle Bratislava, sídliaca v priestoroch Národného osvetového centra, sa týmto pridáva k uznávaným kultúrnym pamiatkam starého kontinentu osvetlených technológiou Enel Sole, ako sú napríklad záhrady Quirinale Prezidentského paláca v Ríme, Katedrála v talianskom Orvieto, koncertná hala Atheneul v Bukurešti, či Real Alcàzar v španielskej Seville. Jedinečný projekt je pokračovaním spolupráce Ministerstva kultúry SR a Národného osvetového centra so Slovenskými elektrárňami.

Umelecké osvetlenie na Dome umenia/Kunsthalle Bratislava sa okrem estetickej funkcie  vyznačuje aj výraznými úsporami na energiách a možnosťami umeleckého využitia. „V zásade je to zaujímavá atrakcia, ktorá má v sebe aj stránku formálnu, že okrášľuje samotný Dom umenia. V istých časových frekvenciách sa tu budú môcť prezentovať umelci, ktorí sa týmto zaoberajú. Je veľmi zaujímavé aj to, že spoločnosť, ktorá to robí, osvetľuje týmto spôsobom mnohé významné budovy v Európe, čiže týmto spôsobom sme trocha napojení na európsku kultúru. Chcem mimoriadne oceniť to, že by sa to nedalo uskutočniť bez podpory Slovenských elektrární, ktoré dlhodobo a široko spektrálne podporujú slovenskú kultúru,“ povedal pre TASR minister kultúry Marek Maďarič.

Spustenie projektu prichádza symbolicky v roku 2015, ktorý UNESCO vyhlásilo za Medzinárodný rok svetla.

O prenos naprogramovaných efektov a umeleckých zámerov na fasádu budovy sa starajú malé  LED projektory. Dom umenia/Kunsthalle Bratislava tak môže pred očami návštevníkov  a okoloidúcich prakticky nepretržite meniť svoju podobu. Celý systém je pritom použitý bez zásahov do architektúry mesta a životného prostredia.

 

referát styku s médiami MK SR

 

Viac fotogrtafií nájdete na: http://new.mksr.sk/medialny-servis/fotogaleria-37.html?action=imageGallery&id=99

 

Autor fotografie: Dom umenia/ Kunsthalle Bratislava

 << späť
Linky