Filharmonikov čaká turné v Japonsku

25.06.2015
Slovenská filharmónia sa pripravuje na 12-dňové turné v JaponskuV júli tohto roku sa filharmonici už po dvanástykrát predstavia v krajine vychádzajúceho slnka (1. 7. - 12. 7. 2015).

Tento rok  odohrá Slovenská filharmónia v krajine vychádzajúceho slnka šesť koncertov. Sólistami  budú traja umelci – slovenský violončelista žijúci v Japonsku Ľudovít Kanta, japonský violončelista Dai Miyazaki a huslistka Dai Miyata. Slovenská filharmónia sa aj na v poradí dvanástomturné predstaví pod taktovkou stáleho hosťujúceho dirigenta SF Leoša Svarovského,  ktorý  od roku  2014 zastáva post  šéfdirigenta Aichi Central Symphony Orchestra Nagoya. Na programe sú diela Bedřicha Smetanu, Antonína Dvořáka,  Bohuslava Martinů, Petra Iľjiča Čajkovského Gustava Mahlera.  Členovia Slovenskej filharmónie  navštívia s koncertmi viaceré japonské mestá – Tokyo, Matsumoto-Nagano, Utsunomiya-Tochigi,  Nagoyu Osaku.

Prvý zájazd orchestra Slovenská filharmónia sa datuje do 80. rokov 20. storočia. Po prvýkrát vycestovala Slovenská filharmónia do krajiny vychádzajúceho slnka  roku 1980 s dirigentmi Zdeňkom Košlerom, Ladislavom Slovákom a japonským dirigentom a skladateľom Ken Ichiro Kobayashim. O šesť rokov neskôr tu vystúpili pod taktovkou Zdeňka Košlera a Bystríka Režuchu. S touto dvojicou dirigentov uviedli v Japonsku koncerty aj o rok neskôr  v roku 1987. Roku 1993 vycestovali do Japonska so Zdeňkom Košlerom a Ondrejom Lenárdom, ktorý dirigoval japonské turné  Slovenskej filharmónie aj roku 1996.  Roku 1999 tu koncertovali s japonským dirigentom Hideaki Mutom. Od roku 2003 sprevádza Slovenskú filharmóniu v Japonsku jej terajší stály hosťujúci dirigent SF Leoš Svárovský.  V roku 2003 turné viedol s Angličanom Douglasom Bostockom, roku 2005 s Japoncom Ichiro Saitom, roku 2007 s Joji Hattorim. Jubilejné 10. turné Slovenskej filharmónie v Japonsku sa uskutočnilo roku 2010 pod taktovkou stáleho hosťujúceho dirigenta Leoša Svárovského. S ním sa uskutočnilo koncertné turné Slovenskej filharmónie v Japonsku aj roku 2012.

 << späť
Linky