Odhalenie pamätnej tabule Aronovi Grünhutovi

07.10.2015 referát styku s médiami MK SR
Pamätná tabuľa A. GrundhutoviV Bratislave na Heydukovej ulici dnes slávnostne odhalili pamätnú tabuľu slovenskému záchrancovi židov a bojovníkovi za ľudské práva Aronovi Grünhutovi. Záštitu nad podujatím prevzal minister kultúry Marek Maďarič.

Minister kultúry Marek Maďarič spoločne s Egonom Gálom odhalili pamätnú tabuľu Aronovi Grunhutovi

Bratislavský rodák Aron Grünhut (1895 – 1974) je jednou z kľúčových osobností ortodoxnej obce, jeho meno však v dôsledku striedania totalitných režimov upadlo do zabudnutia.

V čase 2. svetovej vojny zachránil viac ako 1300 ľudských životov. V roku 1939 zorganizoval lodný transport do Palestíny. Zároveň sa mu s pomocou zástupcu Nicolasa Wintona v Prahe podarilo zabezpečiť transport desiatich židovských detí do Anglicka, kde prežili vojnu. Až po rokoch sa zistilo, že bol medzi nimi aj dnešný hlavný rabín v Jeruzaleme Tibor (Jitzchak Tuvia) Weiss, londýnsky rabín Kurt (Sholom Ber) Stern či dlhoročný reportér Jerusalem Post Paul Kohn, ktorý patrí medzi legendy izraelskej žurnalistiky.

V najhorších časoch vyjednával s Nemcami o zastavení deportácií slovenských Židov do koncentračných táborov. Pred zatknutím ušiel do Budapešti. Po vojne emigroval do Izraela a stal sa strážcom židovského kultúrneho dedičstva.

Pamätná tabuľa Aronovi Grünhutovi vznikla aj vďaka finančnej podpore Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Fotogaléria zo slávnostného odhalenia pamätnej tabude Aronovi Grünhutovi

Podrobnejšie informácie o Aronovi Grünhutovi nájdete na stránke: http://www.arongrunhut.org/

 

referát styku s médiami MK SR

 << späť
Linky