Dnes nás navždy opustil Leopold Haverl

05.02.2016
Leopold Haverl nás navždy opustil. Foto: Martin ČrepVo veku 79 rokov nás v piatok 5. februára 2016 navždy opustil Leopold Haverl, dlhoročný člen Činohry SND. Pietna spomienka na tohto výnimočného herca sa uskutoční v pondelok 15. februára 2016 o 11. hodine v Sále činohry novej budovy SND na Pribinovej ulici v Bratislave a posledná rozlúčka bude v ten istý deň o 15:00 v bratislavskom krematóriu.

Leopold Haverl sa narodil 16. februára 1936. Po absolvovaní štúdia na Štátnom konzervatóriu v Bratislave v roku 1954 začínal svoju hereckú dráhu v zájazdovom Dedinskom divadle (1954-1960), bol členom súboru Krajského divadla v Trnave, hrával aj v bratislavskom Divadle poézie. V auguste 1968 sa stal členom Činohry Slovenského národného divadla (SND).

Medzi jeho najvýznamnejšie divadelné postavy patria napríklad Simon Chachava z inscenácie Kaukazský kriedový kruh, Raskoľnikov z Dostojevského hry Zločin a trest, postava Dromia Efezského z Komédie omylov Williama Shakespeara, Mešťanosta z Revízora, Sir John Falstaff z Henricha IV. či Karl Bockerer z inscenácie Bockerer alebo Cheswick z Preletu nad kukučkiným hniezdom.

Jednou z jeho najobľúbenejších úloh bola postava Rozprávača v legendárnej hudobnej inscenácii Na skle maľované. Spolu s Michalom Dočolomanským a Elom Romančíkom odohral vyše 600 predstavení tohto veľmi úspešného divadelného titulu.

Do posledných chvíľ svojho života bol výraznou oporou hereckého súboru, v súčasnom repertoári Činohry SND stvárňoval napríklad Hrobára v inscenácii Karpatský thriller či Baču v Neveste hôľ. Dokázal sa zhostiť postáv s osobitým nadhľadom, ale zároveň ich dôsledným ponorom a nuansami ozvláštniť a prehĺbiť, hoci i na malej ploche.

Bol výraznou postavou aj v mnohých televíznych projektoch ako napríklad Prípad jasnovidca Hanussena, Hájnikova žena, Straty a nálezy, Život bez konca, Adam Šangala či Rodinné tajomstvá. Hral  vo filmoch Kapitán Dabač, Traja svedkovia, Naši pred bránami, Hľadači svetla, Penelopa, Poéma o svedomí, Demokrati, Noční jazdci, Plavčík a Vratko, Kohút nezaspieva či V rannej hmle. Svoje nezastupiteľné miesto mal aj v rozhlasovej tvorbe.

Česť jeho pamiatke!

referát styku s médiami MK SR

 << späť
Linky