V utorok nás navždy opustil herec Karol Machata

04.05.2016
Karol Machata Foto: archív SNDV utorok 3. mája 2016 nás vo veku 88 rokov navždy opustil Karol Machata, jeden z najvýznamnejších predstaviteľov slovenskej povojnovej hereckej generácie a popredná osobnosť Činohry Slovenského národného divadla.

Karol Machata bol hercom so silnou individualitou a nevšednou mierou talentu. Už ako dvanásťročný začínal v rozhlase a venoval sa ochotníckemu divadlu. Herectvo vyštudoval na Štátnom konzervatóriu v Bratislave. Dráhu profesionálneho herca začínal v Armádnom divadle v Martine, po roku 1953 bol nepretržite členom Činohry SND v Bratislave.

Svoj talent predviedol v desiatkach divadelných a filmových rolí. Vynikol v Schillerových Zbojníkoch, Tylovom Krvavom súde a v Rostandovom Cyranovi de Bergerac. Karol Machata bol aj uznávaným predstaviteľom Shakespearovských postáv. Zažiaril v inscenáciách Veselé panie z Windsoru, Rómeo a Júlia, Hamlet či Kráľ Lear.

V rozhlasových hrách a pásmach vytvoril širokú škálu dramatických postáv s jemným zmyslom pre špecifikum rozhlasového herectva. Filmy, v ktorých hral, patria do zlatého fondu slovenskej kinematografie. Zahral si napríklad v snímkach Zemianska česť (1957), Drevená dedina (1954), Dáždnik svätého Petra (1958), Prerušená pieseň (1959), Polnočná omša (1962), Červené víno (1976), Soľ nad zlato (1982) a mnohých ďalších.

Za svoje herecké umenie dostal množstvo cien, medzi inými aj Poctu ministerstva kultúry SR udelenú k jeho sedemdesiatym narodeninám.

Karol Machata Foto: Archív SND

Pietna spomienka na Karola Machatu sa uskutoční v historickej budove SND v utorok 10. mája 2016 o 10.00 hod.

referát styku s médiami MK SR

 << späť
Linky