Fotografická výstava Yuriho Dojča v Jeruzaleme

13.09.2016
Marek Maďarič slávnostne otvoril fotografickú výstavu Yuriho Dojča Lst Folio v JeruzalemeMinister kultúry Marek Maďarič včera večer vo Van Leer Inštitúte v Jeruzaleme slávnostne otvoril výstavu fotografa Yuriho Dojča a producentky Kataríny Krausovej – Last Folio, ktorá je hlavným podujatím zastupiteľského úradu Slovenskej republiky v Tel Avive v rámci Predsedníctva SR v Rade Európskej Únie. Vernisáž sa uskutočnila pri príležitosti slovenského Dňa obetí holokaustu a rasového násilia. Ministerstvo kultúry jej realizáciu podporilo sumou 16 000 €.

Svetoznámy fotograf Yuri Dojč vyrástol na Slovensku a v roku 1968 emigroval do Kanady. Po Nežnej revolúcii sa začal pravidelne vracať do svojho rodiska, aby odomykal dvere zabudnutého sveta – starých synagóg, vyšších židovských škôl – tzv. ješív a knižníc.

Z tvorby Yuriho Dojča

Projekt „Last Folio“ pozostáva z troch pilierov: fotografií kníh náhle opustených svojimi vlastníkmi umožňujúcich naše cestovanie v čase; silných a podmanivých portrétov tých, ktorí prežili holokaust a vypovedajú v tichu svoje príbehy a dokumentárneho filmu, ktorý pomáha vytvárať jeden komplexný obrázok. Umelecký pohľad Yuriho Dojča je putovaním v čase do sveta, ktorý sa postupne vytratil.

Fotogaléria z vernisáže

referát styku s médiami MK SR

 << späť
Linky