Fotografická výstava LADISLAV SITENSKÝ - PERUTĚ WINGS

27.09.2016 STM KE
Perute-Wings pozvankaPri príležitosti Dní českej kultúry 2016 pripravilo Slovenské technické múzeum (STM) v Košiciach v spolupráci s Českým spolkom v Košiciach a Českým centrom v Bratislave fotografickú výstavu Ladislava Sitenského Perutě Wings. Vernisáž výstavy sa uskutoční 5. októbra 2016 o 16:00 v priestoroch STM na Hlavnej ulici 88 v Košiciach.

Výstava fotografií Perutě Wings

Výstava fotografií Perute od českého autora Ladislava Sitenského prezentuje 70 čiernobielych záberov z obdobia 2. svetovej vojny a dokumentuje účasť československých letcov v jednotkách britskej Royal Air Force (RAF).

Výstava pripomína kľúčové historické momenty – nástup pilotov na loď do Anglicka po kapitulácií Francúzska, zábery z jednotlivých letísk rôznych československých perutí po celej Británii i v londýnskom leteckom inšpektoráte, oslavy konca vojny v Londýne aj návrat preživších do rodnej vlasti. Kurátorkou výstavy je Sitenského vnučka Adéla Kándlová.

Výstava potrvá do 6. novembra 2016.

Ladislav Sitenský

Ladislav Sitenský (1919-2009)

Začal fotografovať a publikovať už v 30. rokoch 20. storočia.  V roku 1939 mal svoju prvú samostatnú výstavu v budove Novej techniky v Prahe, kde vystavil 300 fotografií. V tom istom roku odišiel do Paríža. Ako príslušník československej zahraničnej armády po dobu vojny dokumentoval boje na západnom fronte. Od novembra 1942 pôsobil Sitenský na Inšpektoráte čs. letectva v Londýne, kde mal na starosti archív a takisto návštevy perutí. Ladislav Sitenský nikdy nebol oficiálnym úradným fotografom, pretože nezložil fotografické skúšky, bol autodidakt a úplne presne nerozumel technickým otázkam, tvrdil napríklad, že sa dá fotografovať v protisvetle. Sitenský zasvätil fotografovaniu prakticky celý život, nafotil okolo pól milióna fotiek, vydal 15 samostatných publikácií, usporiadal 47 samostatných výstav a zúčastnil sa desiatok ďalších u nás i v zahraničí. V roku 2007 ho prezident Českej republiky vyznamenal Medailou za zásluhy o štát v oblasti kultúry a umenia. Ladislav Sitenský ako študent architektúry odišiel ešte pre začiatkom vojny na štipendium do Paríža. Jeho odchod nebol jednoduchý, pretože ho tak dlho odkladal, až mu prepadlo povolenie na vycestovanie, a tak mu francúzsky konzul sfalšoval na priepustke dátum.

Sitenský bol v deň svojich narodenín zadržaný gestapom, ale  našťastie zasiahol jeho otec, ktorý poprosil francúzskeho konzula, aby to nejako zariadil. Sitenský napokon šťastne odišiel, avšak hneď prvý deň po jeho nástupe do kancelárie architekta Perreta bola vyhlásená vojna. Prihlásil sa do čs. zahraničnej armády a ešte pred odchodom do juhofrancúzskeho Agde, kde bola československá jednotka si stihol kúpiť u starinára jednoduchú kameru 9,5 a starý sklopný fotoaparát na formát 3x4 cm. So zaujímavou štatistikou prichádza kurátorka výstavy a Sitenského vnučka Adéla Kándlová, ktorá sa vedľa výberu vystavovaného materiálu zamerala aj na technickú stránku Sitenského fotografickej tvorby: ,,V priebehu svojho života vystriedal 65 rôznych fotoaparátov (z toho 4 prototypy zrekonštruované podľa jeho predstáv) a 80 prídavných objektívov. Uverejnil takmer každú desiatu snímku, ktorú exponoval.“

 

STM Košice

 << späť
Linky