Modrotlač sa bude uchádzať o zápis do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO

30.09.2016
foto©archiv Matej RabadaModrotlač je jedným z prvkov, ktorý sa bude v roku 2018 uchádzať o zápis do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. Prípravy na medzinárodnú nomináciu sa začali už v januári tohto roka, kedy sa prvýkrát stretli zástupcovia Rakúska, Nemecka, Maďarska, Českej republiky a Slovenska vo Viedni, kde sa dohodli na spoločnom postupe. Začiatkom mája 2016 sa uskutočnilo ďalšie stretnutie zástupcov krajín na tradičnom jarmoku modrotlače v rakúskom meste Gutau. Okrem expertov na nehmotné kultúrne dedičstvo sa tu stretli aj samotní nositelia tradície – výrobcovia modrotlače.

Dnes, 30.9. 2016, sa uskutoční zasadnutie expertnej skupiny v SĽUK-u, k príprave medzinárodnej nominácie prvku Modrotlač na zápis do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva. Skupina bude pracovať najmä na korektúrach textu spoločnej nominácie. Povinnou súčasťou nominačného spisu je aj film, ktorý pripravuje rakúsky tím filmárov v spolupráci s ďalšími zúčastnenými krajinami.              

Termín na spracovanie a predloženie nominácie je 30. marec 2017. Konečné hodnotenie nominácie prebehne v novembri 2018.  

Modrotlač je indigom farbená bavlnená látka s tlačenými vzormi. Negatívne vzorovanie sa docieľuje tzv. rezervou – zmesou, ktorá zamedzuje zafarbeniu látky v mieste vzoru. Technika tvorby modrotlače má v každej tejto stredoeurópskej krajine dlhú tradíciu. Vychádza z rovnakých technologických princípov, no v každej krajine sa vyvinula do jedinečnej podoby, s charakteristickými regionálnymi prvkami. Na Slovensku dodnes pôsobia len traja aktívni farbiari, Martin Trnka z Púchova, Peter Trnka, ktorý si založil dielňu v Ivánke pri Dunaji a Matej Rabada so svojou dielňou v Párnici. Najstaršia zachovaná modrotlač z územia Slovenska pochádza z roku 1783 z Kremnice a z roku 1784 z Dobšinej.

 

Slovenský ľudový umelecký kolektív

 << späť
Linky