Sen x skutočnosť / Umenie a propaganda 1939 – 1945

20.10.2016
Vernisáž v SNGMinister kultúry Marek Maďarič sa včera v Slovenskej národnej galérii (SNG) v Esterházyho paláci zúčastnil na slávnostnom otvorení výstavy Sen x skutočnosť / Umenie a propaganda 1939 – 1945, ktorá sa sústreďuje na mapovanie postavenia a premien podôb a funkcií umenia, vizuálnej kultúry a propagandy v rokoch existencie Slovenského štátu. Rezort kultúry podporil realizáciu výstavy sumou 60 000 €.

Obdobie existencie slovenského štátu (1939–1945) patrí k najkontroverznejším obdobiam našich novodobých dejín. Cieľom výstavy je ukázať paradoxy fungovania vizuálneho umenia v sieti doteraz viac či menej tabuizovaných kontextov, ideologických a sociokultúrnych väzieb v rámci vtedajšieho režimu v celej žánrovej šírke (maliarstvo, sochárstvo, kresba, grafika, fotografia, film, úžitkové umenie a dizajn); reflektovať možnú závislosť – nezávislosť (autonómnosť) umenia od spoločnosti (štátu, moci), špecifiká výtvarnej prevádzky, problematiku propagandy či vizuálnej kultúry každodenného života.

Vernisáž výstavy Sen x skutočnosť / Umenie & propaganda 1939-1945

Z hľadiska objemu participujúcich inštitúcií ide v dejinách SNG o rekordný projekt: na výstave sa nachádzajú výpožičky z viac než 40 galérií, múzeí, archívov a zo súkromných zbierok po celom Slovensku. Múzejnejší formát výstavy prezentujú nielen diela „dobré“, ale i tie príznakové (niekedy vyslovene gýče), odhaľujúce povahu i temné stránky ambivalentnej doby. Jej primárnym zámerom je (seba)poznanie a až v druhom pláne estetická skúsenosť či „potešenie“ z umenia.

K výstave pripravuje Slovenská národná galéria webovú stránku, ktorá priblíži obdobie slovenského štátu z historického hľadiska. V podobe textov, obrazového a zvukového materiálu budú zverejnené štyri kapitoly – prvá z nich s názvom Na polceste k slovenskému štátu bude sprístupnená 31. októbra 2016. Záujemcovia sa budú môcť na tejto stránke prihlásiť na odber e-mailov, ktoré budú oznamovať zverejnenie jednotlivých kapitol.

Výstava je súčasťou festivalu Mesiac fotografie a potrvá do 26. februára 2017.

 

FOTOGALÉRIA

referát styku s médiami MK SR

 << späť
Linky