Slovenské filmy z kolekcie SK PRES sa s úspechom premietajú po celej Európe

24.10.2016 zdroj: Trigon Production
Slovenské filmy z kolekcie SK PRES  sa s úspechom premietajú po celej EurópeV stredu 26. októbra sa v Moskve začne Prehliadka slovenskej kinematografie, ktorá je jedným z početných podujatí na prezentáciu slovenskej kinematografie v rámci projektu SK PRES. Aj diváci v ďalších európskych i vzdialenejších krajinách majú v nadväznosti na predsedníctvo Slovenska v Rade EÚ možnosť vidieť slovenské filmy zo zlatého fondu i z novodobej histórie. Snímky z reprezentatívnej kolekcie desiatich titulov, ktorú vydal Slovenský filmový ústav na blu-ray nosičoch, sa počas tohto polroka premietajú na podujatiach vo viacerých mestách.

Na prehliadke slovenskej kinematografie v Moskve sa premietne kolekcia piatich filmov. Tvoria ju vojnová dráma Boxer a smrť (1962) Petra Solana, prelomové dielo československej novej vlny Slnko v sieti (1962) Štefana Uhra, trezorový film Vtáčkovia, siroty a blázni (1969) Juraja Jakubiska, jediný slovenský držiteľ Strieborného medveďa z Berlinale Ja milujem, ty miluješ (1988) Dušana Hanáka a film Chodník cez Dunaj (1989) Miloslava Luthera, ktorého príbeh sa vracia na naše územie v čase druhej svetovej vojny. Všetky filmy prešli procesom obnovy a záchrany audiovizuálneho dedičstva a diváci ich uvidia zdigitalizované a zreštaurované.

Súčasnú slovenskú kinematografiu bude na moskovskej prehliadke reprezentovať celovečerný režijný debut scenáristu Ondreja ŠulajaAgáva (2016), ktorý bude zároveň otváracím filmom celého podujatia. Tento ľúbostný príbeh nešťastnej lásky odohrávajúci sa v období ideologického uvoľnenia medzi 2. svetovou vojnou a nástupom komunizmu predstaví tamojším divákom osobne jeho producent Patrik Pašš. Prehliadka slovenskej kinematografie v kine Fitil v Moskve sa koná v rámcibilaterálnej spolupráce Ministerstva kultúry SR a Ministerstva kultúry Ruskej federácie v spolupráci s Filmovou spoločnosťou NOY a Slovenským kultúrnym inštitútom v Moskve a potrvá do 31. októbra.

Slovenské filmy sa v týchto dňoch premietajú aj na podujatí pod názvom Cyklus slovenského filmu v prestížnej kinotéke Cinemateca Portuguesa v Lisabone. Už od 4. októbra tam diváci majú možnosť zoznámiť sa so slovenskou kinematografiou prostredníctvom všetkých desiatich filmov blu-ray kolekcie SK PRES. Okrem snímok Boxer a smrť, Slnko v sieti, Vtáčkovia, siroty a blázni, Ja milujem, ty miluješ a Chodník cez Dunaj sa v Lisabone uvádzajú aj filmy Všetko čo mám rád (1992) Martina Šulíka, reprezentujúci slovenskú kinematografiu v porevolučnom období, strihový dokumentárny film o rôznych podobách porušovania ľudských práv v niekdajšom Československu Papierové hlavy (1995) Dušana Hanáka, dokument Sila ľudskosti – Nicholas Winton (2002), prestížny držiteľ ceny Emmy od režiséra Mateja Mináča, ďalej film Slepé lásky (2008) Juraja Lehotského, ktorý po tridsiatich siedmich rokoch otvoril cestu mladej slovenskej kinematografii na MFF Cannes, a film Pokoj v duši (2009) Vladimíra Balka. Prehliadka sa skončí projekciou Balkovho filmu 25. októbra.

Vybrané filmy reprezentatívnej blu-ray kolekcie SK PRES sa v októbri premietali aj na podujatiach v Sofii či v Mexiku, nasledujúce z podujatí sa uskutoční v Taškente, hlavnom meste Uzbekistanu.

Slovenský filmový ústav

 << späť
Linky