Prestížne viedenské múzeum vystavuje diela Júliusa Kollera

25.11.2016
Marek Maďarič na vernisáži výstavy v MUMOKu vo Viedni. Zdroj: (c) mumok photo: Niko HavranekMinister kultúry Marek Maďarič sa včera v Múzeu moderného umenia MUMOK vo Viedni zúčastnil na slávnostnej vernisáži výstavy Július Koller. Anti show jedného muža. Táto udalosť je míľnikom pre slovenské umenie a jeho prezentáciu v zahraničí, pretože ide o vôbec prvú prezentáciu tvorby slovenského umelca v tomto prestížnom múzeu. Hlavným partnerom výstavy je Slovenská národná galéria.

Spolupráca slovenských a rakúskych inštitúcií na tomto mimoriadnom výstavnom projekte potvrdzuje nielen dobré vzťahy medzi našimi renomovanými galériami, ale aj záujem a snahu vzájomne spoznávať kultúru našich dvoch krajín,“ povedal počas svojho príhovoru minister Maďarič a zároveň dodal: „Verím, že táto výstava je len začiatkom úspešnej spolupráce medzi zainteresovanými fondovými inštitúciami, vďaka ktorej budeme mať  aj v budúcnosti možnosť spoznávať ďalšie významné zbierky mapujúce slovenské, ako aj rakúske súčasné umenie.“

Expozícia Július Koller. Anti show jedného mužapredstavuje doteraz najväčšiu retrospektívnu výstavu umelca, ktorého dielo ma kľúčový medzinárodný význam v umení 60. rokov minulého storočia. Podstatnú časť výstavy tvoria diela zo zbierok slovenských galérií, predovšetkým Slovenskej národnej galérie, ktorá sa skúmaniu tvorby Júliusa Kollera dlhodobo venuje a okrem dvoch výstav spracovala aj jej odbornú interpretáciu. Kurátormi výstavy sú Daniel Grúň, Kathrin Rhomberg a Georg Schöllhammer. 

Július Koller (1939 - 2007) patril ku generácii výtvarníkov, ktorí svojím pôsobením v 60. rokoch prelomili dlhoročnú kultúrnu izoláciu. Bol kmeňovou postavou slovenského konceptuálneho umenia a v posledných rokoch sa stal jedným z mála slovenských umelcov, ktorých kvality oceňuje aj západný umelecký svet. Nepretržitým a emblematickým motívom jeho diel je otáznik, ktorý je zároveň aj univerzálnym nástrojom proti spoločenským normám a ideológiám Východu aj Západu.

J. Koller

 

FOTOGALÉRIA

referát styku s médiami MK SR

 << späť
Linky