Musica Iuvenalis na veľkom festivale v poľskom meste Cieszyn

06.12.2016
Štátne divadlo Košice - LOGOKošický mládežnícky orchester Musica Iuvenalis bude aj vďaka podpore z Fondu na podporu umenia pri Ministerstve kultúry SR v prvej polovici decembra významnou súčasťou 2. ročníka Medzinárodného festivalu prof. J. Świdera v poľskom meste Cieszyn, ktorý organizuje dlhoročný partner orchestra a účastník mnohých podujatí v Košiciach, zbor Harmonia pri Univerzite Śląskej v Katoviciach.

„Účasť nášho orchestra na festivale je logickým vyústením doterajšej spolupráce orchestra a Univerzity Śląskejv Katowiciach a jej hudobného oddelenia v Cieszyne. Spolupráca trvá už viac ako 20 rokov a je mimoriadne bohato rozvinutá. Spoločne sme uskutočnili viac ako 30 koncertov, zorganizovali špeciálne podujatia, konferencie, festivaly, majstrovské kurzy. Za všetky spomeniem napríklad Festival Viva il canto v Poľsku, konferencie Univerzity Śląskej, festivaly Šengenský poludník, Konferenciu Eurochestries, Festival Košická opereta či organizáciu úspešného koncertného turné vysokoškolského zboru UP Manila Chorale z Filipín,“ hovorí umelecký vedúci Musicy Iuvenalis Igor Dohovič.

Košický orchester čaká v Poľsku spolu s ďalšími účastníkmi viac ako bohatý program. V prvý deň festivalu, vo štvrtok 8. decembra, sa spolu s domácim speváckym zborom Harmonia predstaví na Otváracom koncerte festivalu, v ďalších dňoch bude orchester súčasťou majstrovských kurzov pre dirigentov z celej Európy. Orchester bude mať zastúpenie aj medzi členmi poroty v rámci medzinárodnej súťaže speváckych zborov a v nedeľu 11. decembra budú Košičania súčasťou veľkého medzinárodného orchestra a zboru, ktorý vznikne počas festivalu. Program záverečného koncertu budú tvoriť diela významného poľského skladateľa Józefa  Świdera, ktorého meno festival nesie. „Świder, rodák z Cieszyna, bol významným skladateľom hlavne zborovej a vokálno-inštrumentálnej tvorby. Bol úzko spojený aj so Slovenskom - či už svojou tvorbou, alebo účasťou na mnohých konferenciách, výučbou na univerzitách a hlavne čerpaním inšpirácie pre svoju tvorbu aj v slovenskom folklóre. Jeho skladba Pater Noster patrí medzi najväčšie zborové hity a niekoľkokrát zaznela aj v Košiciach počas nášho festivalu Šengenský poludník,“ dopĺňa I. Dohovič.

To, že sa festival uskutočňuje práve v tomto poľskom meste na česko-poľských hraniciach, podľa I. Dohoviča nesúvisí len s tým, že je Świderovým rodiskom. „Zbor Harmonia, ktorý je organizátorom festivalu, pôsobí v meste už vyše 108 rokov, v súčasnosti pod vedením a aj divákom Šengenského poludníka dobre známej umeleckej riaditeľky a prezidentky festivalu Izabelly Zieleckej-Panek. Hudobné oddelenie katovickej univerzity, ktoré  nadväzuje na bohatú tradíciu výučby hudobného umenia v tomto meste, už dlhé roky vychováva kvalitných absolventov. Festival v Cieszyne je miestom, kde vzniká jedinečná spolupráca mladých umelcov z rôznych krajín pri spoločných koncertoch. Navyše tento spôsob zbližovania mladých hudobníkov výrazne prispieva k rozvoju ich umeleckej úrovne. Verím, že Musica Iuvenalis svojim dielom prispeje k úspechu festivalu, na ktorom sa zúčastní okolo 250 hudobníkov z viacerých krajín Európy a svojim partnerom pomôže k vytvoreniu tradície týchto podujatí v poľskom Cieszyne,“ hovorí I. Dohovič.

Štátne divadlo Košice

 << späť
Linky