Decembrové Film.sk je venované filmovým festivalom i prehliadkam a boduje nové slovenské filmy

08.12.2016
Film.sk titulná stranaDecembrové číslo Film.sk reflektuje významné jesenné filmové podujatia. Filmové festivaly sú tiež predmetom témy o zahraničnej kinodistribúcii slovenských filmov a v rozhovore sa im venuje aj Alexandra Strelková, riaditeľka Národného kinematografického centra SFÚ. V recenziách sa Film.sk vracia k novým slovenským filmom Richard Müller: Nespoznaný, IMT Smile a Lúčnica: Made in Slovakia a Finále a jeho súčasťou je pravidelné súhrnné bodové hodnotenie slovenských celovečerných filmov v druhom polroku 2016.

Filmové festivaly sú jednou z príležitostí, ako sa slovenské filmy môžu dostať k zahraničnému divákovi. Prízvukuje to téma decembrového Film.sk, ktorá predstavuje možné cesty filmov z nášho regiónu do zahraničnej kinodistribúcie. Upozorňuje tiež na to, aké filmy majú najlepšie predpoklady uspieť a čo je potrebné, aby v zahraničí zaujali. O festivalovej stratégii i prezentácii slovenskej kinematografie v zahraničí nielen na filmových festivaloch hovorí v rozhovore čísla Alexandra Strelková, riaditeľka Národného kinematografického centra Slovenského filmového ústavu (SFÚ), ktorá túto pozíciu zastáva už jedenásť rokov. Približuje konkrétne úlohy a povahu prezentačnej činnosti, začiatky svojho pôsobenia vo filmovom ústave i dôvody, prečo sa rozhodla pre zmenu. Dva konkrétne festivaly reflektuje rubrika Ohlasy, ktorá sa vracia na 18. MFF Bratislava a 20. MFDF Jihlava. Mesačník približuje aj medzinárodný workshop MIDPOINT venovaný seriálovým projektom, ktorý sa v novembri konal v obci Hodruša-Hámre.

V decembri sa na plátna kín po jedenástich rokoch dostane voľné pokračovanie obľúbenej česko-slovenskej rozprávky Anjel Pána 2 režiséra Jiřího Stracha. Film.sk v Novinkách informuje o jej vzniku i hereckom zastúpení. Bohatšia na nové slovenské filmy je rubrika Recenzia, mesačník hodnotí až tri slovenské dokumenty. Snímka Finále z režisérskej dielne Pala Korca a Dušana Milka mapuje slovenský futbal. Jej tvorcovia neostávajú len v minulosti, keď sa pred štyridsiatimi rokmi stalo Československo majstrom Európy, ale pýtajú sa aj na to, ako vyzerá futbalový svet dnes. Film.sk prináša aj recenziu na nový dokumentárny film Mira Rema Richard Müller: Nespoznaný, ktorý diváka stavia do bezprostrednej blízkosti speváka a ukazuje obraz, ktorý nie je pekný, ale stojí na strane života. Dokument IMT Smile a Lúčnica: Made in Slovakiarežiséra Paľa Janíka zaznamenáva úspešné koncertné turné dvoch známych hudobných telies – populárnej skupiny a folklórno-tanečného súboru. Prináša exkluzívny pohľad do zákulisia veľkého a nákladného javiskového projektu. Domáce recenzie dopĺňa snímka Hedi tuniského režiséra Mohameda Bena Attiho, ktorá za základným romantickým motívom odhaľuje kontrastný svet v Tunisku v zlomovom bode medzi starým a novým, tradičným a moderným.

Aktuálne predstavuje Film.sk štruktúru podpornej činnosti Audiovizuálneho fondu na rok 2017, ktorú  Rada fondu schválila koncom októbra. Obsahuje čiastkové úpravy, pričom niektoré z nich vznikali v spolupráci s profesijnými a záujmovými združeniami v oblasti audiovízie. Mesačník približuje aj renováciu v bratislavskom Kine Lumière, ktoré od novembra premieta vo všetkých štyroch kinosálach. Publikuje aj Ohlasy na 10-dielny dokumentárny cyklus Petra Hledíka a Roberta Valoviča o legendárnom hudobnom festivale Zlatá lýra, ktorý od septembra do polovice novembra vysielala Slovenská televízia. Spomienkový charakter má Profil venovaný hercovi Júliusovi Vašekovi pri príležitosti jeho nedožitých 90. rokov.

V pravidelných rubrikách časopisu si záujemcovia prečítajú aj to, na čom pracujú producent a režisér Róbert Slovák, dokumentarista, kameraman a fotograf Juraj Mravec a producent Milan Stráňava. V rubrike Moje obľúbené slovenské filmy tie „svoje“ dáva do pozornosti ilustrátorka a spisovateľka Petra Hilbert a v rubrike Myslím si o iniciatíve dokumentaristov za nezávislosť médií verejnej služby píše dokumentarista a producent Robert Kirchhoff. Nepravidelná rubrika Ako ďalej, absolvent? predstavuje absolventku filmovej a televíznej réžie na FTF VŠMU Zuzanu Mariankovú. Ďalšie rubriky prinášajú podujatia na Slovensku a so slovenským filmom v zahraničí, prehľad distribučných premiér, filmové týždenníky Týždeň vo filme z archívu SFÚ v programe televízie TA3, výročia v slovenskej kinematografii, aktuálne uzávierky, rebríček najpredávanejších publikácií a DVD nosičov v predajni Klapka.sk, rebríček filmov TOP 10 Slovensko a ďalšie informácie v rubrike Z filmového diania.

Decembrové číslo Film.sk prináša pravidelné koncoročné bodové hodnotenie slovenských celovečerných filmov s premiérou v druhom polroku 2016, ktoré hodnotia renomovaní slovenskí filmoví vedci a kritici. Súčasťou čísla je i vkladaná príloha s mimoriadnou ponukou kníh, DVD a blu-ray nosičov SFÚ za zvýhodnené ceny.   

Mesačník o filmovom dianí na Slovensku Film.sk vydáva Slovenský filmový ústav (SFÚ), v roku 2016 uzatvára 17. ročník. Aktuálne číslo Film.sk 12/2016 je v predaji od 2. decembra 2016 za 1 € vo vybraných slovenských kníhkupectvách, v predajni SFÚ na Grösslingovej ul. 43 v Bratislave – Klapka.sk a v Kine Lumière.

Viac nawww.filmsk.sk a na https://www.facebook.com/mesacnikfilmsk/?fref=ts.

Slovenský filmový ústav

 << späť
Linky