Od Stalingradu po Berlín

16.01.2017
Logo SNM-Múzeum rusínskej kultúrySNM–Múzeum rusínskej kultúry v Prešove v spolupráci so Slovensko-ruskou spoločnosťou, klubom Arbat v Prešove a Občianskym združením Prešovský klub vojenskej histórie Dukla pripravili výstavu s názvom Od Stalingradu po Berlín. Otvorenie výstavy sa uskutoční dňa 17. januára 2017 o 16:00 h v priestoroch múzea na Masarykovej ulici č. 20, Prešov.

Cieľom výstavy je pripomenúť si víťazný postup Červenej armády od Stalingradu po Berlín. Na dobových čiernobielych fotoreprodukciách sú snímky zachytené priamo z bojových akcií vojakov v uliciach niektorých miest, napríklad Stalingradu, Leningradu, Sevastopoľa, ako aj  zábery z oslobodenia Bratislavy, Viedne, Prahy, Československa.

Výstavu dopĺňajú autentické predmety, odevy, obuv a časti výstroje vojakov Červenej armády, ktoré zapožičalo Občianske združenie Prešovský klub vojenskej histórie Dukla.

Návštevníci si tak môžu pripomenúť všetky obete na ľudských životoch, ktoré si vyžiadali ťažké boje druhej svetovej vojny vedúce k víťazstvu nad fašizmom a novému životu v oslobodenej vlasti.

Výstava sa otvára v predvečer 72. výročia oslobodenia mesta Prešov Červenou armádou. Je priamo určená žiakom základných a stredných škôl. Zhromaždené informácie ale obohatia aj širokú verejnosť iných vekových skupín.

 

Výstava potrvá od 17.01.2017 do 15.05.2017.


Slovenské národné múzeum-Múzeum rusínskej kultúry v Prešove

 << späť
Linky