Slovenský filmový ústav si na Febiofeste uctí legendy slovenského filmu a predstaví aj pripravované snímky

27.02.2017
Piesen o sivomSlovenský filmový ústav (SFÚ) má na Medzinárodnom festivale filmových klubov Febiofest ako spoluorganizátor každoročne výrazné zastúpenie. Na jeho 24. ročníku vzdá poctu dvom legendám slovenskej kinematografie Albertovi Marenčinovi a Viktorovi Kubalovi, premietne archívne dokumenty s témou extrémizmu a participovať bude aj na príprave aktivít v rámci Industry Days. 24. MFFK Febiofest sa v Bratislave uskutoční od 2. do 8. marca, filmy zo zbierok SFÚ a aktivity Industry Days sa budú konať v Kine Lumière.

Pocta legendám slovenského filmu

 

V sekcii Slovenská filmová krajina vzdá Febiofest poctu Albertovi Marenčinovi, významnej osobnosti slovenskej kinematografie pri príležitosti 95. výročia jeho narodenia. Ako dramaturg, scenárista a predovšetkým ako vedúci tvorivej skupiny v Štúdiu hraných filmov na Kolibe najmä v mimoriadne tvorivých 60. rokoch minulého storočia stál pri zrode mnohých významných filmov. Rozsah jeho umeleckej tvorby je široký a žánrovo pestrý. Okrem filmových scenárov písal básne, eseje, prekladal z francúzštiny, kreslil surrealistické koláže a je nositeľom mnohých ocenení. SFÚ si Marenčina na Febiofeste uctí projekciou filmu režiséra Stanislava Barabáša Pieseň o sivom holubovi (1961), ku ktorému napísal scenár. Film prostredníctvom detských hrdinov pôsobivo vypovedá o hrôzach a nezmyselnosti vojny a premietne sa v pondelok 6.3. o 18.00 hod. Albert Marenčin si na Febiofeste prevezme Výročnú cenu ASFK za prínos slovenskej kinematografii a klubovému hnutiu, ocenený bude aj český scenárista a dramaturg Meir Lubor Dohnal, ktorý pôsobil v Slovenskej filmovej tvorbe Bratislava a ako spoluscenárista sa podieľal na režijnom debute Juraja Jakubiska Kristove roky (1967) a Ela Havettu Slávnosť v botanickej záhrade (1969).

 

Poctu vzdá Febiofest aj nestorovi slovenského animovaného filmu Viktorovi Kubalovi, od ktorého smrti uplynie tento rok dvadsať rokov. Počas svojho života vytvoril viac ako dvesto filmov, ovplyvnil mnohých tvorcov v oblasti slovenskej animácie a jeho tvorba sa preslávila aj za hranicami našej krajiny. SFÚ pri tejto príležitosti uvedie na Febiofeste film Zbojník Jurko (1976). Ide o Kubalov dlhometrážny debut o dobrodružstvách slovenského zbojníka Jura Jánošíka, hrdinu, ktorý nenávidí krivdu a bojuje proti sociálnemu útlaku. Film sa premietne v piatok 3.3. o 17.30 hod.

 

Vo filmovom programe Febiofestu uvedie SFÚ zo svojich zbierok aj dva filmy v sekcii Zrkadlo minulosti, ktoré pre festival vybrala filmová historička Eva Filová. Pod názvom Obrazy (proti) extrémizmu sa v kolekcii štyroch dokumentárnych filmov premietne strihový film o fašistických zločinoch Tisovej vlády Sú osobne zodpovední za zradu na národnom povstaní! (1946) režiséra Jána Kadára a strihový film o vojnovom slovenskom štáte a dôsledkoch fanatického nacionalizmu Maličká ríša(1964) v réžii Antonína Navrátila. Súčasťou sekcie je aj premietanie filmu Dušana Hanáka Súkromné životy (1990), psychologického príbehu o životných osudoch dvoch nevlastných sestier.

 

Krst významnej publikácie a výstavy filmových plagátov

 

Súčasťou sprievodného programu Febiofestu bude v piatok 3.3. o 17.00 hod. krst prvého zväzku dlho očakávanej publikácie z edičného oddelenia SFÚ Dejiny slovenskej kinematografie 1896 – 1969, ktorá je výsledkom niekoľkoročného precízneho výskumu a vytrvalej práce filmových historikov Václava Maceka a Jeleny Paštékovej. Publikácia predstavuje významný edičný počin. Ide o druhé aktualizované a doplnené vydanie, ktoré podrobne mapuje históriu všetkých jej odvetví, rodov a žánrov, približuje tvorbu najvýznamnejších diel, rozvoj slovenského kinematografického priemyslu, distribúcie, ale aj filmovej kritiky a filmového myslenia.Počas Febiofestu sa v priestoroch Poľského inštitútu uskutoční  výstava filmových plagátov zo zbierok SFÚ pod názvom Prieniky poľskej a slovenskej kinematografie, venovaná spolupráci oboch susedných kinematografií. Kino Lumière bude zasa miestom výstavy kolekcie viac ako šesťdesiatich fotografií jedného z najvýznamnejších priekopníkov českej filmovej a fotografickej avantgardy Alexandra Hackenschmieda, ktorú pod názvom Amerika 1936 tvoria negatívy z obdobia Hackenschmiedovho pôsobenia vo filmových ateliéroch v Zlíne, objavené až v roku 1999 v súkromnej zbierke Jiřího Novotného.

 

 

Bohatý priestor pre filmových profesionálov

 

Po vlaňajšom úspešnom prvom ročníku programu pre filmových profesionálov s názvom Industry Days sa bude tento rok na Febiofeste konať jeho druhé pokračovanie. Zámerom je vytvoriť prezentačnú platformu pre slovenské filmy a tvorcov, aké existujú popri etablovaných medzinárodných filmových festivaloch v mnohých krajinách. V utorok 7.3. o 10.00 hod. sa v Kine Lumière uskutoční prezentácia pripravovaných filmových projektov Works in Progress, ktoré sa predstavia predovšetkým filmovým profesionálom, novinárom, ale aj širšiemu publiku. Celkovo sa odprezentuje deväť dlhometrážnych a dva krátkometrážne slovenské projekty. Priestor dostane aj medzinárodný vzdelávací program MIDPOINT: Central European Script Center pre mladých nastupujúcich filmových profesionálov, zameraný na posilnenie spolupráce medzi scenáristami, režisérmi a producentmi vo fáze vývoja scenára. Medzi hosťami panelu pripravovaných projektov budú zástupcovia významných medzinárodných filmových festivalov, napríklad Stefan Laudyn z MFF Varšava, Andrei Tanasescu z MFF Toronto, Karel Och z MFF Karlove Vary, Evgeny Gusyatinskiy z MFF Rotterdam, Marge Liiske, riaditeľka koprodukčného fóra Baltic Event na MFF Tallinn Black Nights, tiež zástupca sekcie Panorama na MFF Berlinale Bernd Buder, ktorý je zároveň aj programovým riaditeľom FF Cottbus a mnohí ďalší.

 

V rovnaký deň o 14.30 hod. sa uskutoční panelová diskusia na tému Slovensko – Rakúsko: filmoví susedia, ktorej účastníci sa pokúsia zanalyzovať súčasný stav spolupráce oboch krajín v oblasti filmu. Cieľom stretnutia bude hľadať odpovede na otázku, ako je možné čo najlepšie prepojiť obe kinematografie nielen finančne, ale aj tematicky. Panel bude moderovať umelecký riaditeľ MFFK Febiofest Přemysl Martinek a zúčastnia sa ho riaditeľ Audiovizuálneho fondu Martin Šmatlák, riaditeľ Austrian Film Commision Martin Schweighofer, Arie Bohrer z Location Austria a rakúsky producent Ralph Wieser zo spoločnosti Mischief Films, ktorého spoločné projekty so slovenským producentom Petrom Kerekesom sú názorným príkladom fungujúcej spolupráce medzi oboma krajinami.

 

Súčasťou Industry Days bude v stredu 8.3. o 11.00 hod. medzinárodná diskusia venovaná budúcnosti filmových klubov v digitálnej ére pod názvom Filmové kluby doma a vo svete za účasti hostí z Francúzska, Nemecka, Poľska a ďalších krajín. Industry Days organizujú MFFK Febiofest, Asociácia slovenských filmových klubov a SFÚ.

 

 

Viac informácií o účasti SFÚ a programe Industry Days na 24. MFFK Febiofest nájdete na: www.aic.sk.

Viac informácií o 24. MFFK Febiofest: www.febiofest.sk.

 

Slovenský filmový ústav

 << späť
Linky