Výstava remeselného dizajnu Kruhy na vode 2016

24.03.2017
Kruhy na vodeÚstredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) predstavuje výber najlepších dizajnérskych prác, ocenených v 9. ročníku súťaže Kruhy na vode. Výstava Kruhy na vode 2016 je otvorená v Galérii ÚĽUV na Obchodnej ulici 64 v Bratislave od 31. marca do 13. júna 2017.

Do 9. ročníka súťaže Kruhy na vode, ktorú organizuje ÚĽUV už od roku 2000, sa prihlásili dizajnéri, výtvarníci, výrobcovia, študenti vysokých a stredných škôl zo Slovenska ako aj z Českej republiky. Táto jedinečná súťaž remeselného dizajnu otvára pozoruhodné možnosti, ako spracovať tradičné remeslo v spojení so súčasným dizajnom.


„Prihlásené predmety do súťaže Kruhy na vode dokazujú, že tvorcovia zo Slovenska a Čiech sa vedia veľmi dobre popasovať s tradíciou, vedia v nej čítať a s jej pomocou dokážu vytvoriť nové hodnoty,“ hovorí Martina Lehmannová, predsedkyňa poroty súťaže Kruhy na vode.
Vystavené práce ponúkajú zaujímavý pohľad na súčasné úžitkové umenie a dizajn, ktoré našli zdroje inšpirácie v tradičných remeselných technikách, ornamentike, tvaroch, alebo v použití prírodných materiálov.


Aj v tomto ročníku súťaže boli zastúpené viaceré materiálove skupiny ako drevo, kov, textil, keramika a prírodné pletivá. Vďaka tomu výstava Kruhy na vode 2016 ponúka návštevníkom rozmanitú výstavnú kolekciu od prútených ležadiel, tkaných vankúšov, modrotlače, hračiek, cez obuv, odevné kolekcie, drevené misy, šperky, či keramiku.


„Niektorí z autorov presadzujú vo svojom dizajne tradičné vzory a materiály ako osobnú charakteristiku, dávajú im moderný ráz. Iných oslovil konkrétny prvok alebo téma tradičnej kultúry, ktorú následne rozpracúvajú alebo kombinujú s inými námetmi,“ hovorí Mária Tomová, kurátorka výstavy.


Aktuálna výstava Kruhy na vode 2016 prezentuje prieniky medzi remeslom a dizajnom v súčasnosti. ÚĽUV ako ochranca tradičných remesiel na Slovensku opäť povrdil svoj záujem o súčasný dizajn a podporu tvorby predmetov zodpovedajúcich cíteniu a nárokom moderného človeka.

 

Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) vykonáva a podporuje aktivity vedúce k zachovaniu a rozvíjaniu tradičných remesiel a ľudovej umeleckej výroby v súčasných podmienkach. Riadi Regionálne centrá remesiel, vykonáva múzejnú, dokumentačnú, výstavnú a edičnú činnosť. Vzájomnou spoluprácou s výrobcami a dizajnérmi trvale podnecuje vznik nových diel. Viac o aktivitách ÚĽUV: www.uluv.sk.

 

Ústredie ľudovej umeleckej výroby

 << späť
Linky