Týždňu slovenského filmu začne v pondelok, bude mu predchádzať prehliadka tvorby Rudolfa Urca

03.04.2017
autor foto: Miro Nôta  zdroj: © Slovenský filmový ústav - FotoarchívV bratislavskom Kine Lumière začne v pondelok 3. apríla prehliadka Týždeň slovenského filmu. Ponúkne 28 celovečerných, 9 krátkometrážnych filmov a bohatý sprievodný program, vrátane podnetných diskusií s odborníkmi na filmovú tvorbu, teóriu, ale aj na ďalšie oblasti, ktoré súvisia s premietanými snímkami.

Hoci Týždeň slovenského filmu začne pondelkom, už v nedeľu 2. apríla bude niekoľko projekcií v Kine Lumière venovaných slovenskej tvorbe. V dvoch filmových blokoch sa publiku predstaví tvorba dramaturga, scenáristu, režiséra, publicistu a pedagógaRudolfa Urca. Tohtoročný laureát národnej filmovej ceny Slnko v sieti za Výnimočný prínos slovenskej kinematografii príde výber svojich krátkometrážnych dokumentov a animovaných filmov v nedeľu popoludní osobne uviesť.

Prehliadku potom v pondelok večer oficiálne otvorí slávnostná predpremiéra drámy Špina režisérky Terezy Nvotovej. Jej celovečerný hraný debut na začiatku roka zaradil do súťaže Medzinárodný filmový festival Rotterdam, do kín vstúpi 22. júna a na Slovensku ho počas otvorenia Týždňa slovenského filmu predstavia tvorcovia a tvorkyne celkom prvýkrát.

Na otvorení Týždňa slovenského filmu tiež organizátori vyhlásia laureáta Ceny Petra Mihálika. Ocenenie je zriadené ako uznanie prínosu Mihálikovho diela pre rozvoj filmovej vedy na Slovensku a pre systematickú prácu v oblasti teórie, historiografie, publicistiky a popularizácie slovenskej audiovízie. Predmetom ocenenia môže byť celoživotný prínos v oblasti slovenskej filmovej vedy, alebo významný publikačný či editorský počin v tejto sfére. Osobnosti Petra Mihálika, reflexii filmovej vedy, ale aj filmovej tvorby minulého roka bude v programe Týždňa slovenského filmu venovaných viacero diskusií, jeden seminár a workshop filmovej kritiky pre vopred prihlásených záujemcov a záujemkyne. Všetky potrebné informácie o podujatí nájdete na webstránke www.tyzdenfilmu.sk.

Týždeň slovenského filmu organizuje Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA), spoluorganizátormi prehliadky sú Slovenský filmový ústav (SFÚ) a Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS). Podujatie sa koná pod záštitou ministra kultúry Slovenskej republiky a finančne ho podporil Audiovizuálny fond, Slovenská pošta a autorská spoločnosť LITA, myšlienku projektu podporila Nadácia Tatra banky. Tretí ročník podujatia sa bude konať v dňoch 3. - 9. apríla 2017 v bratislavskom kine Lumière, jeho ozveny potom v priebehu apríla a mája v Banskej Bystrici, Kežmarku, Košiciach, Martine, Nitre, Partizánskom, Spišskej Novej Vsi, Trnave a Žiline.

 

            Informácie o prehliadke Týždeň slovenského filmu: www.tyzdenfilmu.sk
            Informácie o národných filmových cenách Slnko v sieti:
www.slnkovsieti.sk
            Facebooková fanúšikovská stránka podujatia:
www.facebook.com/tyzdenfilmu


Podujatie sa koná pod záštitou ministra kultúry Slovenskej republiky.

 << späť
Linky