Rozprávková noci v knižniciach sa konala v piatok 31. marca 2017 pre rekordných 10 400 slovenských detí

03.04.2017
V nadväznosti na nedávny Týždeň slovenských knižníc 2017 na začiatku marca – mesiaca kníh sa v piatok 31. marca 2017 konal dvanásty ročník Noci s Andersenom na Slovensku, počas ktorého strávilo nezabudnuteľnú rozprávkovú noc na „spacích miestach“ v takmer 240 verejných a školských knižniciach vo všetkých regiónoch Slovenska rekordných 10 400 slovenských detí.

Úspešné podujatie na Slovensku od roku 2006 koordinuje Spolok slovenských knihovníkov a knižníc (SSKK) a zatiaľ každý rok bol prekonaný rekord v počte zapojených verejných a školských knižníc. Počas prvého ročníka v roku 2006 sa podujatia zúčastnilo 1 500 detí, v roku 2017 ich bolo až 10 400. Vzhľadom na veľký záujem o podujatie boli v mnohých knižniciach poradovníky a preto rodičia museli už v predstihu prihlasovať detských čitateľov. Motivácia bola veľká – je totiž vedecky dokázané,že vďaka čítaniu kníh majú deti oveľa bohatšiu slovnú zásobu, dosahujú lepšie výsledky v škole a čo je to najdôležitejšie, v knihách nachádzajú aj vhodné vzory správania pre reálne životné situácie. Knihám vďačí aj veľa slávnych osobností za svoj úspech. Čítanie má stále svoj význam a je stále moderné!

 

Podujatie Noc s Andersenom prvýkrát zorganizovali dve knihovníčky Mirka Čápová a Hana Hanáčková v roku 2000 v Uherskom Hradišti, kedy v ich knižnici prespalo 20 detí. Počas 17rokov sa z pôvodne komorného podujatia Noci s Andersenom stalo úspešné medzinárodné podujatie, do ktorého sa zapájajú knižnice nielen v Českej republike, ale aj na Slovensku, Poľsku, Slovinsku, Chorvátsku, Srbsku, Macedónsku, Bulharsku a tento rok strávili noc v knižniciach aj deti na niekoľkých ojedinelých „spacích miestach“ v Austrálii, na Novom Zélande, USA, Saudskej Arábii a vo viacerých európskych mestách: Londýne, Bristole, Madride, Frankfurte nad Mohanom, Zurichu, Kodani. Podujatie sa koná vždy v piatok s dátumom blížiacim sa ku dňu narodenín dánskeho rozprávkara – Hansa Christiana Andersena. Noci s Andersenom v roku 2017 sa vo všetkých krajinách tento rok spolu zúčastnilo viac ako 95 000 detí na 1 620 zaregistrovaných „spacích miestach“, pričom  Slovensko bolo po Českej republike v poradí druhou krajinou s najvyšším počtom zapojených knižníc do tohto úspešného podujatia na podporu čítania detí.

 

V každej slovenskej knižnici bol program originálny a iný, ale mal spoločného menovateľa, že na neho deti určite nezabudnú a takýto silný zážitok ich poznačí na celý život v nadobudnutí pozitívneho vzťahu k čítaniu, ku knižniciam a kultúrnemu tráveniu voľného času. Knižnice navštívili spisovatelia, herci, hudobníci, majstri ľudových remesiel a rôznych profesií, aby deťom čítali rozprávky a spoločne s knihovníčkami a knihovníkmi pripravili pre deti nezabudnuteľný program počas Noci s Andersenom. K programu na mnohých miestach už neodmysliteľne patrilo aj sadenie stromčekov „rozprávkovníkov“ (Fabularius Anderseni), ktorým deti pri sadení spoločne želali bohatú úrodu nových rozprávok a detských kníh.

 

Spomedzi desiatok hostí  v tomto roku pomáhali s prípravou programu pre deti  v malých obciach aj vo veľkých mestách:  predseda Pen Klub-u p. Richter a spisovateľka Petra Nagyová Džerengová (Obecná knižnica v Budmericiach), spisovateľka Bohuslava Pajonková a ilustrátor Tibor Paštrnák (Kysucká knižnica v Čadci), spisovateľka Mária Vrkoslavová (Žitnoostrovná knižnica v Dunajskej Strede), herečka Svetlana Sarvašová (Základná škola s materskou školou v Kováčovej), spisovateľka Marka Staviarská (Spojená škola v Moravskom Lieskovom), ilustrátor Miroslav Regitko (Knižnica Antona Bernoláka v Nových Zámkoch), spisovateľka Jana Juráňová a ilustrátorka Oksana Lukomská (Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave). Deti „postrašila“ rozprávaním o čertoch a strašidlách Katka Nádaská (Knižnica Ružinov, Bratislava), Hilda Radovská z Karpatonemeckého spolku Handlová im porozprávala o vojne, ktorú prežila ako dieťa (Mestská knižnica v Handlovej), Patrik Herman im ukázal nepodarky z Lampárne (Lebo medveď) a priniesol aj sošku OTO 2017 (Mestská knižnica M. Matunáka v Šuranoch), Branislav Jobus im zase zahral na svojich netradičných nástrojoch (Malokarpatská knižnica v Pezinku) a astrológ Ondřej Habr porozprával o význame horoskopov pre tínedžerov a odpovedal na otázky o pôsobení astrológie v medziľudských vzťahov, rodine, v škole i pri výbere budúceho povolania (Mestská knižnica Hany Zelinovej vo Vrútkach). Zároveň na mnohých miestach boli deťom čítať primátori aj starostovia.

 

Hlavným menovateľom programu podujatia je v prvom rade vždy čítanie a hrdinovia z detských kníh, ale na oživenie čakal všetky deti aj ďalší zaujímavý program, ktorý im umocnil zážitok z noci strávenej vo verejných a školských knižniciach: deti sa vrátili v čase počas „Retro noci“, kde uvideli to najlepšie čo sa za 13 rokov počas podujatia vymyslelo (Knižnica Ružinov, Bratislava), dozvedeli sa viac o zvieratkách v ZOO, pričom jedno zavítalo aj do knižnice (Mestská knižnica v Bojniciach), vyrobili si syrový korbáčik (Oravská knižnica A. Habovštiaka v Dolnom Kubíne), vypočuli si zážitky z potápania (Žitnoostrovná knižnica v Dunajskej Strede), boli pozorovať nočnú oblohu zo strechy školy (Základná škola, Rozmarínová, Komárno), prežili nezabudnuteľný čarodejnícky duel (Malokarpatská knižnica v Pezinku), vytvorili si horoskop, dozvedeli sa viac o znamení zverokruhu, spoznali vplyv planét na život človeka (Mestská knižnica Hany Zelinovej vo Vrútkach), či strávili noc na Kaštieli (Obecná knižnica v Budmericiach). K neodmysliteľným častiam programu patrili aj rôzne súťaže, karnevaly, pyžamové párty, skypovanie či nočné  hľadania ukrytého pokladu.

V roku 2017 sa do Noci s Andersenom prvýkrát zapojila aj slovenská škola nachádzajúca sa na území Srbska (Základná škola mladých pokolení z Kovačice) a vďaka Mestskej knižnice v Turzovke mohlo 10 detí z Detského domova Horný Kelčov stráviť neopakovateľnú noc v knižnici.

Generálnym partnerom podujatia bolo Vydavateľstvo Slovart, ktoré všetkým prihláseným knižniciam od prvého ročníka podujatia na Slovensku každoročne poskytuje knižný dar a tiež ceny do súťaže pre deti.


Hlavným mediálnym partnerom podujatia bolo RTVS - Rádio Regina, ktoré v piatok 31. marca 2017opäť vysielalo celodennú rozhlasovú reláciu Rozprávkové Rádio Regina so zaujímavými témami o čítaní a význame kníh, s celodenným vysielaním rozprávok a živými reportážami z knižníc, ktorá sa teší veľkej obľube u detských
aj dospelých poslucháčov. 


Čítanie kníh v detskom veku rozvíja nielen predstavivosť a fantáziu detí, ale zlepšuje aj ich vyjadrovacie schopnosti a slovnú zásobu. Príbehy v knihách prinášajú deťom vhodné vzory správania a riešenia problémov, ktoré neskôr uplatnia vo svojom živote. Knihy deti učia, vychovávajú, hrajú sa s ich citmi, rozosmievajú ich, prenikajú celou detskou dušou a z detí tak postupne vychovávajú lepších a vzdelanejších ľudí pre neskorší dospelý svet. Knihy dnes majú silných konkurentov v počítačových hrách, internete alebo  v pasívnom pozeraní televízie. Tie však v deťoch postupne deformujú ich kreativitu a nepodporujú ich vlastnú predstavivosť –to dokážu jedine knihy.
 

V dnešnej technicky vyspelej spoločnosti je výchova detí k čítaniu jedným z najdôležitejších poslaní knižníc
na celom svete.

Dvanásty ročník Noci s Andersenom na Slovensku dosiahol celkový počet viac ako 77 000 slovenských detí, ktoré sme „nakazili čítaním“ na viac ako 1 900 „spacích miestach“ v slovenských  verejných a školských knižniciach v rokoch 2006 – 2017. Tešíme sa na 13. ročník Noci s Andersenom na Slovensku v roku 2018!

Noc s Andersenom na Slovensku 2017 (pdf, 396 kB)

Spolok slovenských knihovníkov a knižníc

www.infolib.sk

 << späť
Linky