Výstava k 25. výročiu vzniku Divadla Aréna

03.04.2017
Výstava k 25. výročiu vzniku Divadla ArénaVýstavu DIVADLO ARÉNA – VIAC AKO DIVADLO k 25. výročiu vzniku Divadla Aréna pripravilo divadlo v spolupráci s Divadelným ústavom. Vernisáž výstavy sa uskutoční v pondelok, 10. apríla 2017 o 17.00 hod. v priestoroch Divadla Aréna.

Dejiny Divadla Aréna sa začali písať na začiatku 19. storočia. Už v roku 1828 stála na petržalskom brehu prvá otvorená drevená divadelná aréna. Tá slúžila maďarským a nemeckým súborom aj po skončení oficiálnej divadelnej sezóny v kamennom Mestskom divadle. V roku 1899 rozhodlo mesto o výstavbe druhej divadelnej budovy, kde by súbory mohli hrať aj v prípade nepriaznivého počasia. Do roka bola budova otvorená v podobe, v akej ju poznáme dodnes. Popri začínajúcich umelcoch sa objavovali aj zvučné mená – v roku 1893 sa spojilo Divadlo Aréna s menom debutujúceho herca, neskôr slávneho divadelného režiséra a reformátora, spoluzakladateľa Salzburského festivalu Maxa Reinhardta.

Ale ani Divadlo Aréna neobišli roky umeleckého sucha. V čase prvej republiky využívalo budovu SND na výrobu a uskladnenie dekorácií. Túto štafetu neskôr prevzala slovenská televízia a budova sa stala na dlhé roky len skladiskom pre kulisy a rekvizity. Nový život jej vdýchli a na nové umelecké cesty ju nasmerovali dvaja Slováci s dlhoročnou aktívnou skúsenosťou s medzinárodnou, a predovšetkým s nemeckou divadelnou scénou – Milan Sládek a Juraj Kukura.

Počas pôsobenia Milana Sládka prešlo divadlo prvou rozsiahlou rekonštrukciou a jeho brány sa opäť otvorili divákom. Ale k jeho najväčším úspechom patrilo otvorenie a organizovanie medzinárodného festivalu Kaukliar, v rámci ktorého sa na Slovensko dostali predstavitelia pantomímy a moderného pohybového a pouličného divadla prakticky zo všetkých svetadielov.

Po odchode Milana Sládka prevzal žezlo nad Divadlom Aréna ďalší Slovák, Juraj Kukura. Predstavil sa na javiskách v Mníchove, v Bone i vo švajčiarskom Bazileji. Trvalé angažmán získal v roku 1985 v hamburskom divadle Deutsches Schauspielhaus, presadil sa vo svete filmu i televíznych projektov. V tomto období má Divadlo Aréna na svojom konte niekoľko dramaturgicky i inscenačne priekopníckych počinov. Otvorilo citlivé témy našich nie tak dávnych historických skúseností a dodnes provokuje aj špecifickým zrkadlením našej súčasnosti. Nebojí sa do repertoáru nasadiť artistné inscenácie, ale vie divákom ponúknuť i zábavu a rodinný program. Pod vedením Juraja Kukuru rastie na petržalskom brehu mestské divadlo v tom najlepšom zmysle slova.

Divadlo Aréna patrí v súčasnosti k jednej z najvýraznejších divadelných, ale i multikultúrnych scén na Slovensku. Od roku 2002, keď bol do funkcie vymenovaný doterajší riaditeľ Juraj Kukura, sa toto divadlo profiluje ako divadlo aktuálnych tém, kritického pohľadu, modernej formy a historicko-politického kontextu.

Vernisáž výstavy DIVADLO ARÉNA – VIAC AKO DIVADLO sa uskutoční v pondelok, 10. apríla 2017 o 17.00 hod. v priestoroch Divadla Aréna. Výstavu k 25. výročiu vzniku Divadla Aréna pripravilo divadlo v spolupráci s Divadelným ústavom. Kurátorky výstavy sú Zuzana Nemcová Gulíková a Saša Sarvašová.

 

Divadelný ústav

 << späť
Linky