ŠTYRI GENERÁCIE SCHUSTEROVCOV CEZ VNÚTROZEMIE BRAZÍLIE

10.05.2017
Pozvánka Rudolf Schuster – bývalý prezident, dnes aktívny cestovateľ a náruživý fotograf si plní svoje cestovateľské sny. ,,Výstava je určitou retrospektívou vzťahu pána prezidenta Schustera k Brazílii, a keďže má rodinný aspekt, má úplne iného ducha, ako keby to bola len výstava o jednej krajine, ktorú ako cestovateľ a vášnivý fotograf navštívil ".

Rudolf Schuster je známy svojou cestovateľskou a fotografickou vášňou. Počas svojej aktívnej kariéry precestoval takmer celý svet, navštívil miesta, kam sa dostalo len málo turistov. Brazília je však prezidentovi veľmi blízka. ,,Pre našu rodinu je druhou najbližšou krajinou. Strýko Ján Benedik nahovoril v roku 1927 môjho otca a svojho mladšieho brata, aby išli do Brazílie pracovať, ale v kútiku svojho srdca mal už pripravenú expedíciu do brazílskej džungle," priblížil Rudolf Schuster počiatok vrúcneho vzťahu jeho rodiny k jednému z najväčších štátov sveta, ktorý nevznikol po prečítaní cestopisných kníh, ale po nebezpečnej a dobrodružnej výprave cez vnútrozemie Brazílie. Od konca 20. rokov minulého storočia sa medzi brazílskych Indiánov dostali štyri generácie Schusterovcov. Po prvej expedícii, v ktorej traja Medzevčania strávili v džungli z pôvodne plánovaných troch až osem mesiacov, sa k parecízskym Indiánom vrátil Rudolf Schuster v roku 1991, keď bol veľvyslancom ČSFR v Kanade. V 2001, len rok po ťažkej chorobe, išiel do vnútrozemia Brazílie s treťou generáciou, synom, dcérou a manželkou. Štvrtú návštevu v roku 2014 iniciovala vnučka, ktorá si cestu do Brazílie po stopách predkov vybrala namiesto darčeka k 21. narodeninám.

Výstava rozdelená do štyroch častí mapujúcich cesty štyroch generácií Schusterovcov do Brazílie, zachytáva pomocou filmovej kamery a fotoaparátu obraz brazílskej džungle, flóry a fauny, život zlatokopov, hľadačov diamantov a najmä kmeňa parecízskych Indiánov. Okrem fotografií dokumentujúcich výpravy 2. a 4. generácie - roky 1991, 2001, 2014 si návštevník môže pozrieť kópie výstrižkov z 35-mm dokumentárneho filmu z obdobia prvej dobrodružnej výpravy cez vnútrozemie Brazílie v rokoch 1927-1928, ďalej suveníry od brazílskych Indiánov, výtvarné diela z prírodného materiálu i olejomaľby z prostredia parecízskych Indiánov od výtvarníka Zoltána Nagya (Enzoe).

Do aktuálnej kolekcie fotografií zaradil aj záber, ktorý dokumentuje udalosť z júla 2001, kedy na počesť brazílskej expedície jeho strýka a otca, v hlavnom meste Palmas štátu Tocantins (neďaleko hlavného mesta Brazílie) odhalili pamätnú tabuľu a otvorili Námestie Slovenskej republiky.


Expozícia Štyri generácie Schusterovcov cez vnútrozemie Brazílie, bude inštalovaná vo výstavných sálach Slovenského technického múzea na  1. poschodí.

Termín konania:  17. 5. –  16. 6. 2017

Vernisáž:   16. 5. 2017 o 16.00 hod.

Miesto konania: Slovenské technické múzeum, Hlavná 88,  Košice

 

Slovenské technické múzeum

 

 << späť
Linky