Architektúra funkcionalizmu v SNM

06.06.2017
pozvánka- konferenciaSlovenské národné múzeum (SNM) v spolupráci s Katedrou architektúry SvF STU, Spolkom architektov Slovenska a spoločnosťou DOCOMOMO organizujú 8. júna 2017 od 10.00 h medzinárodnú vedeckú konferenciu o architektúre obdobia funkcionalizmu Nová doba, nový svet III. Vývoj architektúry v prvej polovici 20. storočia. Konferencia je sprievodným podujatím k výstave SNM Civilizované bývanie. Jan Vaněk (1891 – 1962), ku ktorej je deň vopred – 7. júna 2017 o 17.00 h, pripravená aj posledná zo série autorských prednášok Ako sa robí výstava. Obe podujatie sa budú konať v sídelnej budove SNM na Vajanského nábreží 2 v Bratislave.

Nová doba, nový svet III. Vývoj architektúry v prvej polovici 20. storočia
Konferencia je venovaná témam dobovej architektúry prvej polovice 20. storočia a jej odkazu pre súčasnosť. Zameriava sa na dialóg medzi tvorbou obdobia funkcionalizmu a dnešným moderným vnímaním architektúry – nová interpretácia, obnova a funkčné využitie stavieb, ale aj prípady  nepochopenia hodnôt tohto pozoruhodného kultúrneho dedičstva a zachovania jeho autenticity. Autori príspevkov predstavia objekty na Slovensku, v Čechách a na Ukrajine: obytnú zónu Svojdomov a Synagógu v Žiline, brnenskú vilu Tugendhat, funkcionalistický Zlín, modernu mesta Brna a iné.

program konferencie

Ako sa robí výstava

Tému funkcionalizmu posilní aj ďalšia z prednášok k výstave v Slovenskom národnom múzeu Civilizované bývanie. Jan Vaněk (1891 –1962) o známej osobnosti modernej architektúry minulého storočia vo vtedajšom Československu. Autor výstavy Mgr. Jindřich Chatrný, vedúci oddelenia dejín architektúry z Múzea města Brna porozpráva o zaujímavej ceste od objavovania, vedeckého skúmania prameňov a hmotnej kultúry až po prípravu a prezentáciu tohto výstavného projektu, ktorý si návštevníci môžu pozrieť do 30. júla 2017 v sídelnej budove SNM


Viac infomácií: www.snm.sk; FB: slovenske.narodne.muzeum/
 

Slovenské národné múzeum

 << späť
Linky