Júnové Film.sk hovorí s režisérkou Terezou Nvotovou a vracia sa do histórie slovenského filmu v Cannes

14.06.2017
film.sk - obalkaTento mesiac má premiéru celovečerný hraný debut mladej režisérky Terezy Nvotovej Špina, ktorý chce svojou témou sexuálneho násilia vyprovokovať diskusiu. V máji mali zasa svetovú premiéru dva slovenské filmy v programe jubilejného MFF v Cannes. Uvedenie celovečerného debutu Out režiséra Györga Kristófa a študentského filmu Atlantída, 2003 Michala Blaška predstavuje historicky najsilnejšiu slovenskú účasť v oficiálnom programe tohto prestížneho francúzskeho podujatia. Pri tejto príležitosti sa Film.sk v téme vracia do minulosti festivalu a odkrýva slovenské filmy a tvorcov, ktoré nás v jeho programe zastupovali.

Tereza Nvotová zaujala ešte pred nástupom na pražskú FAMU dokumentom Ježiš je normálny! a dnes sa o nej hovorí aj v súvislosti s pripravovaným dokumentom o Vladimírovi Mečiarovi. Aktuálne však vstupuje do kín jej celovečerný hraný debut Špina, ktorý cieli na sexuálne násilie ako na jednu z mnohých tabuizovaných tém, zároveň poukazuje aj na slabiny sociálneho systému. Nvotová v rozhovore odpovedá na otázky, prečo si pre tému sexuálneho násilia zvolila radšej hraný než dokumentárny film, ako jej pomohla vlastná herecká skúsenosť, ale aj nakoľko vo filme rezonujú témy osobné či všeobecné. Manipulácia je pre ňu stále aktuálna téma a súvisí podľa nej s existenčnou neistotou a strachom. Druhý rozhovor v novom čísle Film.sk je venovaný jubilantovi Rudolfovi Urcovi, režisérovi, scenáristovi, dramaturgovi, pedagógovi a filmovému publicistovi, ktorý v júni oslavuje 80 rokov. Hovorí v ňom o svojich filmových začiatkoch, o pôsobení v Spravodajskom filme, o dokumentárnej i animovanej tvorbe aj o aktuálne vydanej publikácii Neviditeľné dejiny dokumentaristov a 2-DVD Čarovný svet animovaného filmu. Profil Film.sk venuje slovenskej televíznej, filmovej, ale predovšetkým divadelnej herečke Márii „Maríne“ Kráľovičovej, ktorá sa tento mesiac dožíva deväťdesiatky.

 

Medzi domácimi Novinkami v slovenských kinách figurujú dva filmy. Spomínaná Špina Terezy Nvotovej, ktorej pozadie vzniku vo Film.sk okrem režisérky približuje aj producent filmu Peter Badač. Podľa neho je množstvo situácií vo filme inšpirovaných skutočnými zážitkami. Diváci uvidia tento mesiac aj prvý diel koprodukčnej trilógie Záhradníctvo autorského tandemu Jan Hřebejk – Petr Jarchovský. Trilógia vykresľuje dvadsať rokov života členov rodiny na pozadí najdramatickejších období minulého storočia, jej prvú kapitolu Rodinný priateľ v časopise predstavuje režisér Jan Hřebejk. Nepravidelná rubrika Reportáž prináša aktuálne informácie z nakrúcania pripravovaných filmov, tento mesiac sa redakcia bola pozrieť do zákulisia vzniku filmu Tlmočník, ktorý v hlavných úlohách s Jiřím Menzlom a Petrom Simonischekom nakrúca režisér Martin Šulík.

 

V Recenzii Film.sk tento mesiac reflektuje tri zahraničné novinky. FilmGlory bulharského tvorivého tandemu Kristina Grozeva a Petar Valčanov, ktorý konfrontuje zabehaný svet drobného poctivca rešpektujúceho morálny príkaz so svetom nalešteného establišmentu, analyzuje filmový publicista Pavel Branko. Príbeh zaľúbeného boxera vo filme Olli Mäki hodnotí filmová publicistka Viera Langerová. Upozorňuje na pozoruhodný vizuálny štýl a poetiku fínskeho režiséra Juha Kuosmanena. Trojicu recenzovaných filmov uzatvára nová snímka rakúskeho režiséra Ulricha Seidla Safari, ktorá je podľa filmového vedca Mareka Urbana mimoriadne efektívnym filmom v sprostredkovaní skúseností, ktoré divák nemá chuť zažiť na vlastnej koži. Filmová publicistka Eva Vženteková sa v Ohlasoch venuje televíznemu projektu režiséra a scenáristu Dušana Hudeca Chlapec, ktorý sa chcel stať prezidentom.

 

Mesačník informuje aj o programe júnových festivalov Art Film Fest Košice a Fest Anča Žilina, približuje tiež nový filmový festival Park Film Fest v Trenčianskych Tepliciach. Spätne sa vracia na Medzinárodný festival animovaných filmov Anifilm v českej Třeboni a na jubilejný 70. MFF Cannes, kde slovenskú kinematografiu reprezentovali až dva majoritne slovenské filmy, a to celovečerný debut Györga Kristófa Out v súťažnej sekcii Un certain regard a bakalársky film študenta z bratislavskej VŠMUMichala Blaška Atlantída, 2003 v súťaži filmových škôl Cinéfondation. Téma časopisu nadväzuje na tohtoročné zastúpenie slovenskej kinematografie v Cannes a informuje o účasti našich tvorcov v celkovej histórii francúzskeho festivalu. V rubrike Aktuálne číslo predstavuje nové oddelenie Slovenského filmového ústavu (SFÚ), ktoré sa zameriava na vedu a výskum. Jeho vedúci Michal Michalovič vysvetľuje, čím sa zaoberá, aké má kritériá, organizačné nastavenie a aké výstupy plánuje.

 

V pravidelných rubrikách časopisu si záujemcovia prečítajú aj to, na čom pracujú režisér Róbert Šveda, strihač Ondrej Azor a dokumentarista Marek Kuboš. V rubrike Moje obľúbené slovenské filmy svoj výber prezrádza hudobníčka Soňa Horňáková, v rubrike Myslím si sa k aprílovému ceremoniálu udeľovania národných filmových cien Slnko v sieti vracia bývalá prezidentka Slovenskej filmovej a televíznej akadémie a zakladateľka národnej filmovej ceny Zuzana Gindl-Tatárová. Na júnové Tipy mesiaca z programu Kina Lumière pozýva filozof a estetik Peter Michalovič. Ďalšie rubriky prinášajú podujatia na Slovensku a so slovenským filmom v zahraničí, prehľad distribučných premiér, filmové týždenníky Týždeň vo filme z archívu SFÚ v programe televízie TA3, výročia v slovenskej kinematografii, aktuálne uzávierky, rebríček najpredávanejších publikácií a DVD nosičov v predajni Klapka.sk a ďalšie informácie Z filmového diania. Súčasťou čísla je aj príloha Slovenská kinematografia v roku 2016 a vkladaná príloha Česká kinematografia v roku 2016.

 

Mesačník o filmovom dianí na Slovensku Film.sk vydáva Slovenský filmový ústav (SFÚ), v roku 2017 vstúpil do 18. ročníka. Aktuálne číslo Film.sk 6/2017 je v predaji od 2. júna 2017 za 1 € vo vybraných slovenských kníhkupectvách, v predajni SFÚ na Grösslingovej ul. 43 v Bratislave – Klapka.sk a v Kine Lumière. Pre záujemcovo kúpu Film.sk 6/2017 v predajni Klapka.sk a v Kine Lumière je pripravená akcia: zdarma DVD Týždeň vo filme – výber z týždenníkov (70. roky).

 

Viac nawww.filmsk.sk a na https://www.facebook.com/mesacnikfilmsk/?fref=ts.

 

Slovenský filmový ústav (SFÚ)

SFÚ je jediná štátna organizácia v oblasti audiovízie na Slovensku. Jej hlavné úlohy, činnosti a pôsobnosť definuje audiovizuálny zákon č. 40/2015 Z. z. Súčasťou SFÚ ako pamäťovej a fondovej inštitúcie je špecializovaný filmový archív. Tvoria ho jedinečné filmové a s filmom súvisiace archívne fondy a zbierky, ktoré sú základom audiovizuálneho dedičstva SR. 

Kontakt: Slovenský filmový ústav, Grösslingová 32, Bratislava, www.sfu.sk.

Predajňa Slovenského filmového ústavu – Klapka.sk

Predajňa Klapka.sk sa orientuje na ponuku audiovizuálnych diel, odbornej literatúry a sprievodných grafických materiálov. Ponúka publikácie, časopisy, DVD nosiče z produkcie SFÚ a ďalších slovenských či zahraničných vydavateľstiev, ďalej plagáty a fotosky k slovenským i zahraničným filmom, soundtracky, pohľadnice. Súčasťou je aj možnosť internetového predaja.

Kontakt: Klapka.sk, Grösslingová 43, Bratislava, www.klapka.sk.

 

Kino Slovenského filmového ústavu – Kino Lumière

Kino Lumière premieta domáce a zahraničné filmy, jeho prioritami sú súčasná slovenská a európska tvorba a  archívne kino. Uvádza pravidelné cykly, a tiež prehliadky a festivaly. Ide o prvé kino na Slovensku, ktoré získalo za dramaturgiu Cenu slovenských filmových novinárov a Cenu Europa Cinemas. Sprístupnené sú štyri kinosály, vstupné je od 2,00 do 4,50 €. Kontakt: Kino Lumière, Špitálska 4, Bratislava, www.aic.sk/kinolumiere, www.navstevnik.sk

 << späť
Linky