O hlavnú cenu Krištáľový glóbus na MFF Karlove Vary zabojujú aj slovenské filmy

28.06.2017
slovenske filmy - karlove varyV súťažnom programe Medzinárodného filmového festivalu Karlove Vary sa o priazeň poroty bude tento rok uchádzať päť slovenských filmov, no zastúpenie našej kinematografie bude na tomto prestížnom podujatí omnoho bohatšie. Slovenské filmy sa premietnu aj v nesúťažných sekciách a reprezentantov s filmovými projektmi budeme mať tiež v programe pre filmových profesionálov. 52. MFF Karlove Vary sa začne v piatok 30. júna a potrvá do soboty 8. júla 2017.

 

Päť slovenských filmov v troch súťažných sekciách

 

Do hlavnej súťaže karlovarského festivalu jeho dramaturgovia vybrali film Čiara slovenského režiséra Petra Bebjaka, ktorý sa bude o cenu Krištáľový glóbus uchádzať s ďalšími jedenástimi snímkami z celého sveta. Ide o kriminálny príbeh situovaný do srdca slovensko-ukrajinského pohraničia, kde sa pretínajú kultúry, jazyky i ľudské životy. Film s hercom Tomášom Maštalírom v hlavnej úlohe šéfa organizovaného zločinu zobrazuje univerzálny príbeh človeka, ktorého nekompromisne formovalo prostredie. Do rovnakej súťaže je zaradená aj koprodukčná historická dráma režiséra Václava Kadrnku Křižáček o rytierovi, ktorý hľadá syna a na ceste do vlastného podvedomia sa musí stretnúť so svojím najväčším strachom. V súťaži dokumentárnych filmov má slovenská kinematografia zastúpené tiež dva filmy. Mnohovrstevný portrét obľúbeného speváka, ktorého piesne ovplyvnili celé generácie Slovákov a Čechov Richard Müller: Nespoznaný režiséra Mira Rema, a snímku Svet podľa Daliborka v réžii Víta Klusáka s prienikom do života radikálneho neonacistu, ktorý neznáša svoj život, no nevie, čo by mal zmeniť. Už so svojím druhým filmom bude na karlovarskom festivale súťažiť aj slovenský režisér Juraj Lehotský. V súťažnej sekcii Na východ od Západu uvedie svoj nový celovečerný film Nina o dvanásťročnom dievčati, ktorého rodičia sa rozvádzajú. Všetky filmy budú mať na festivale svetovú premiéru s výnimkou Removho dokumentu, pre ktorého bude uvedenie v Karlových Varoch medzinárodnou premiérou.

 

Výpočet slovenských filmov sa pri súťažných sekciách festivalu nekončí. Najviac filmov sa premietne v prehľadovej sekcii České filmy 2016 – 2017, ktorá je reprezentatívnym výberom z aktuálnej filmovej sezóny. Uvedených bude osem filmov Piata loď (2017) Ivety Grófovej, Špina (2017) Terezy Nvotovej, Out (2017) Györga Kristófa, Baba z ľadu (2017) Bohdana Slámu, Masaryk (2016) Juliusa Ševčíka, Cez kosti mŕtvych (2017) Agnieszky Holland, Lichožrúti (2016) Galiny Miklínovej a dokumentárny film Červená (2017) režisérky Olgy Sommerovej. Bakalársky film talentovaného režiséra Michala Blaška Atlantída, 2003 z bratislavskej Vysokej školy múzických umení sa v Karlových Varoch predstaví v sekcii Prvé podanie, ktorá uvádza filmy desiatich mladých európskych režisérov nastupujúcej generácie. V tematickej sekcii Ľudia odvedľa so zámerom ukázať väčšinovej verejnosti ako správne komunikovať s postihnutými ľuďmi uvedie festival celovečerný debut Juraja Lehotského z roku 2008 Slepé lásky. V sekcii Návraty k prameňom bude mať obnovenú svetovú premiéru film jediného slovenského oscarového režiséra Jána Kadára a Elmara Klosa Obchod na korze (1965) v úplne novej reštaurovanej verzii, ktorej zvuková stopa sa digitalizovala a reštaurovala v modernom digitalizačnom pracovisku Slovenského filmového ústavu (SFÚ).

 

Nové filmové projekty v programe pre filmových profesionálov

 

Do výberu šiestich českých a slovenských projektov vo fáze vývoja s potenciálom uspieť na medzinárodnom filmovom trhu Pitch & Feedbacksú zaradené tri slovenské projekty. Pred skupinou piatich zahraničných expertov z rôznych oblastí filmového priemyslusa budú prezentovať pripravované filmy Made in Czechoslovakia režisérky Jany Nemčekovej, Moc režiséra Mátyása Priklera a Nech je svetlo režiséra Marka Škopa. Prezentácia sa koná v rámci Industry programu už po šiestykrát v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom, Českým filmovým centrom a MFF Karlove Vary. V Docu Talents sa bude prezentovať dokument Raj na zemi režiséra Jara Vojteka o slovenskom novinárovi a fotografovi Andrejovi Bánovi a film Okupácia 1968 o vstupe vojsk Varšavskej zmluvy v podobe krátkych filmov pätice režisérov Evdokia Moskvina, Linda Dombrovszky, Maria Elise Scheidt, Magda Szymkow a Stephan Komandarev, ktorý produkčne zastrešuje Peter Kerekes. Ten v časti Works in Progress predstaví svoj pripravovaný režijný film Cenzorka o strážkyni z odeského väzenia. V Eurimages Lab Project Award sa budú o cenu pre najsľubnejší experimentálny projekt uchádzať aj dva filmy so slovenskou účasťou, a to Môj neznámy vojak režisérky Anny Kryvenko a The Sound is Innocent režisérky Johany Švarcovej.

 

Počas festivalu v Karlových Varoch sa slovenskí tvorcovia alebo zástupcovia slovenských filmových inštitúcií zúčastnia aj diskusie pod názvom Majoritné alebo minoritné koprodukcie? Efektívna podpora pre české a slovenské filmy, ktorej témou bude hľadať odpovede na otázku financovania ambicióznych  česko-slovenských koprodukcií so záujmom chrániť menšie domáce produkcie, ďalej konferencie združenia Europa Distribution i prezentácie Creative Europe – MEDIA pod názvom Inovatívne príklady filmovej distribúcie v Európe. Súčasťou sprievodného programu bude výstava slovenskej fotografky Zuzany Mináčovej Život s fotoaparátom, ktorá predstaví jej voľnú umeleckú tvorbu od najstarších čiernobielych cyklov cez fotografie dokumentárneho charakteru až po farebné experimenty a fotografické portréty významných osobností umeleckého života.

 

Prezentáciu slovenskej kinematografie na 52. MFF Karlove Vary 2017 zabezpečuje Národné kinematografické centrum Slovenského filmového ústavu (SFÚ) a uskutoční sa za bohatej účasti slovenských tvorcov. Pri tejto príležitosti SFÚ vydal aj aktuálny newsletter Slovenské filmy na 52. MFF Karlove Vary. Viac informácií o slovenskej účasti na 52. MFF Karlove Vary 2017 nájdete na oficiálnej adrese festivalu www.kviff.com.

 

Slovenský filmový ústav (SFÚ)

SFÚ je jediná štátna organizácia v oblasti audiovízie na Slovensku. Jej hlavné úlohy, činnosti a pôsobnosť definuje audiovizuálny zákon č. 40/2015 Z. z. Súčasťou SFÚ ako pamäťovej a fondovej inštitúcie je špecializovaný filmový archív. Tvoria ho jedinečné filmové a s filmom súvisiace archívne fondy a zbierky, ktoré sú základom audiovizuálneho dedičstva SR.

Kontakt: Slovenský filmový ústav, Grösslingová 32, Bratislava, www.sfu.sk.

 

Predajňa Slovenského filmového ústavu – Klapka.sk

Predajňa Klapka.sk sa orientuje na ponuku audiovizuálnych diel, odbornej literatúry a sprievodných grafických materiálov. V predaji má publikácie, časopisy, DVD nosiče z produkcie SFÚ a ďalších slovenských či zahraničných vydavateľstiev, ale aj soundtracky, plagáty a fotosky k slovenským i zahraničným filmom. Ponúka aj možnosť internetového predaja.

Kontakt: Klapka.sk, Grösslingová 43, Bratislava, www.klapka.sk.

 

Kino Slovenského filmového ústavu – Kino Lumière

Kino Lumière premieta domáce a zahraničné filmy, jeho prioritami sú súčasná slovenská a európska tvorba a  archívne kino. Uvádza pravidelné cykly, a tiež prehliadky a festivaly. Ide o prvé kino na Slovensku, ktoré získalo za dramaturgiu Cenu slovenských filmových novinárov a Cenu Europa Cinemas. Sprístupnené sú štyri kinosály, vstupné je od 2,00 do 4,50 €. Kontakt: Kino Lumière, Špitálska 4, Bratislava, www.aic.sk/kinolumiere, www.navstevnik.sk

 

Slovenský filmový ústav

 << späť
Linky