"; Ministerstvo kultúry SR - Aktuality ministerstva kultúry
 

Na plátne Kina Lumière sa v cykle Music & Film predstaví nesmrteľná kapela Led Zeppelin

11.07.2017
zeppelin (od: filmovy ustav)V stredu 12. júla o 20.30 hod. sa na najväčšie plátno Kina Lumière vráti kapela Led Zeppelin, ktorá cyklus Music & Film pred štyrmi rokmi otvárala. Tentoraz kino premietne film Led Zeppelin: The Song Remains The Same z roku 1976, ktorý zachytáva legendárny koncert skupiny v newyorskej Madison Square Garden. Reštaurovanú verziu filmu uvedie dramaturg cyklu Miro Ulman.

„Film zachytáva legendárny koncert Led Zeppelin v newyorskej Madison Square Garden v roku 1973 a prestriháva ho zábermi zo súkromia členov kapely. Výsledkom je jedinečný pohľad na Roberta Planta, Jimmyho Pagea, Johna Paula Jonesa a Johna Bonhama v období, keď boli na vrchole svojej slávy. Neopomenuteľnou súčasťou filmu je aj manažér kapely Peter Grant, ktorý vo filme pohotovo rieši všetky vzniknuté problémy. Film má úžasnú atmosféru a ide z neho dobrá energia, i keď jeho najdôležitejšou časťou je hudba,“hovorí Miro Ulman. Film Led Zeppelin: The Song Remains The Same je zostrihom troch koncertov kapely v dňoch 27. až 29. júla 1973 na 35 mm a s 24-stopovým quadro zvukom a nechýbajú v ňom hity ako Rock and Roll, Black Dog, Dazed and Confused, The Rain Song, Whole Lotta Love, Stairway to Heaven či Bonhamovo sólo na bicie v piesniMoby Dick.

 

„Led Zeppelin plánovali distribuovať záznam niektorého zo svojich koncertov v kinách už od roku 1969,“ približuje pozadie vzniku koncertného filmu Ulman. „Prvý pokus o nakrútenie filmu bol už počas koncertu Led Zeppelin v Royal Albert Hall 9. januára 1970, ale kvôli zlému osvetleniu bol záznam odložený do archívu.“ Film Led Zeppelin: The Song Remains The Samebol dokončený v roku 1976. Oficiálnu premiéru mal 20. októbra 1976 v New Yorku, o dva dni v Los Angeles, o dva týždne neskôr v Londýne a sprevádzal ho rovnomenný soundtrack. V Kine Lumière sa premietne jeho reštaurovaná verzia, pričom na remastrovanie a výrobu priestorového zvuku s Dolby Digital 5.1 kanálovým zvukovým mixom dohliadali samotní členovia kapely. Režisérmi filmu sú Peter Clifton a Joe Massot.

x x x

Pravidelný hudobný cyklus Music & Film uvádza Kino Lumière s mesačnou periodicitou od júna 2013. Vstupenky na projekciu filmu Led Zeppelin: The Song Remains The Samesi je možné rezervovať alebo zakúpiť za 6,- €/ 5,- € na http://www.kino-lumiere.sk/klient-863/kino-241/stranka-8409/film-167996 alebo v pokladni kina, ktorá je otvorená denne 30 minút pred začiatkom prvého predstavenia.

 

Trailer filmu Led Zeppelin: The Song Remains The Same:

https://www.youtube.com/watch?v=5N65F-Odxb4

 

FB event a profil cyklu Music & Film:

http://bit.ly/2tsbYt5

 

Viac informácií a program Kina Lumière:

http://www.kino-lumiere.sk/

 

FB profil Kina Lumière:

https://www.facebook.com/kinolumiere/

 

Slovenský filmový ústav (SFÚ)

SFÚ je jediná štátna organizácia v oblasti audiovízie na Slovensku. Jej hlavné úlohy, činnosti a pôsobnosť definuje audiovizuálny zákon č. 40/2015 Z. z. Súčasťou SFÚ ako pamäťovej a fondovej inštitúcie je špecializovaný filmový archív. Tvoria ho jedinečné filmové a s filmom súvisiace archívne fondy a zbierky, ktoré sú základom audiovizuálneho dedičstva SR.

 

Kontakt: Slovenský filmový ústav, Grösslingová 32, Bratislava, www.sfu.sk.

Predajňa Slovenského filmového ústavu – Klapka.sk

Predajňa Klapka.sk sa orientuje na ponuku audiovizuálnych diel, odbornej literatúry a sprievodných grafických materiálov. Ponúka publikácie, časopisy, DVD nosiče z produkcie SFÚ a ďalších slovenských či zahraničných vydavateľstiev, ďalej plagáty a fotosky k slovenským i zahraničným filmom, soundtracky, pohľadnice. Súčasťou je aj možnosť nákupu cez internet.

Kontakt: Klapka.sk, Grösslingová 43, Bratislava, www.klapka.sk.

 

Kino Slovenského filmového ústavu – Kino Lumière

Kino Lumière premieta domáce a zahraničné filmy, jeho prioritami sú súčasná slovenská a európska tvorba a  archívne kino. Uvádza pravidelné cykly, a tiež prehliadky a festivaly. Ide o prvé kino na Slovensku, ktoré získalo za dramaturgiu Cenu slovenských filmových novinárov a Cenu Europa Cinemas. Sprístupnené sú štyri kinosály, vstupné je od 2,00 do 4,50 €.

Kontakt: Kino Lumière, Špitálska 4, Bratislava, http://www.kino-lumiere.sk/

 << späť
Linky