"; Ministerstvo kultúry SR - Aktuality ministerstva kultúry
 

Svetový mládežnícky orchester Zoltána Kodálya koncertuje v Bratislave

17.07.2017
Svetový mládežnícky orchester Zoltána Kodálya koncertuje v BratislavePod vedením svetoznámeho maďarského dirigenta Tamása Vásáryho vystúpi dňa 24. 7. 2017 v Bratislave Svetový mládežnícky orchester Zoltána Kodálya. Mladí hudobníci z 12 krajín (vrátane dvoch hudobníkov zo Slovenska) naštudujú celovečerný koncertný program v rámci Letnej akadémie mladých hudobníkov v Debrecíne, inštitúcie, ktorá má už 17-ročnú tradíciu. Jej súčasťou sú delené skúšky jednotlivých nástrojových skupín orchestra, ako aj individuálne majstrovské kurzy pod vedením skúsených pedagógov.

Svetový mládežnícky orchester Zoltána Kodálya v rámci svojho tohtoročného koncertného turné vystúpi okrem Bratislavy aj v Galante (25. 7., Kultúrne stredisko Galanta), Debrecíne, Budapešti a Eisenstadte. Program je zostavený z atraktívnych symfonických diel, v ktorých orchester predvedie svoju virtuozitu i bohatú paletu možností orchestrálneho zvuku. Zaznejú Uhorská rapsódia č. 2 Franza Liszta, Tance s Marosszéku Zoltána Kodálya a dve orchestrálne suity z opery Carmen Georgesa Bizeta. Súčasťou repertoáru budú aj Piesne Zoltána Kodálya, v ktorých sa ako vokálny sólista predstaví maďarský tenorista Gergely Biri.

Hostiteľom bratislavského koncertu je Balassiho inštitút v Bratislave v spolupráci s Hudobným centrom, RTVS (Rádio Patria a Rádio Devín) a Bratislavským kultúrnym a informačným strediskom.

Vstup na koncert vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu je voľný.

 

Dirigent Tamás Vásáry (nar. 1933) študoval hru na klavíri u bratislavského rodáka Ernő Dohnányiho. Na Vysokej škole F. Liszta v Budapešti pôsobil ako asistent Zoltána Kodálya. Ako medzinárodne uznávaný klavirista koncertoval v najvýznamnejších kultúrnych centrách sveta. Bol dlhoročným šéfdirigentom dvoch britských orchestrov (Northern Sinfonia, Bournemouth Sinfonietta), v rokoch 1993 až 2004 bol hlavným dirigentom Symfonického orchestra Maďarského rozhlasu a televízie. Ako hosť sa predstavil na čele viac než 100 orchestrov na celom svete, vrátane filharmonických orchestrov v Berlíne, New Yorku, Washingtone, Philadelphii a Londýne.

 << späť
Linky