Ženská rokenrolová hviezda Janis Joplin sa predstaví na plátne Kina Lumière v cykle Music & Film

22.08.2017
janis filmV obľúbenom cykle Music & Film uvedie Kino Lumière v stredu 23. augusta o 20.30 hod. dokument Janis (2015) o prvej ženskej rokenrolovej hviezde a členke rokenrolovej siene slávy Janis Joplin. Film ju zobrazuje nielen ako speváčku s nezameniteľným energickým hlasom, ale aj ako plaché dievča v súkromí. Zároveň obsahuje dosiaľ nezverejnené archívne zábery aj najväčšie hudobné hity Janis Joplin.

„Janis Joplin dokázala počas svojej krátkej, ale oslňujúcej kariéry navždy zmeniť tvár rockovej hudby. V cykle Music & Film je po Jimovi Morrisonovi, Jimim Hendrixovi a Kurtovi Cobainovi ďalšou členkou z ´klubu 27´, ktorých fenomenálnu kariéru ukončila predčasná smrť,“hovorí o výbere dokumentárneho filmu Janis dramaturg cyklu Miro Ulman. Janis stihla nahrať len štyri štúdiové albumy, a to dva s Big Brother and the Holding Company (Big Brother and the Holding Companya Cheap Thrills) a dva sólové I Got Dem Of' Kozmic Blues Again Mama! a Pearl, ale po jej smrti sa fanúšikovia dočkali pätnástich výberov najväčších hitov, reedícií jej radových albumov i živých nahrávok.„A hoci zomrela v roku 1970, aj takmer päťdesiat rokov po jej smrti záujem fanúšikov i umelcov o ňu neutícha a stále sa umiestňuje na popredných miestach ankiet o najlepšiu speváčku či najlepšieho umelca všetkých čias. Dokument Janis, ktorý mal svetovú premiéru na MFF v Benátkach v roku 2015, je dojímavým pohľadom na jej tragický život. Nakrútila ho na Oscara nominovaná režisérka Amy J. Berg,  na ktorú „sa v roku 2007 obrátili dediči Janis Joplin s nápadom nakrútiť film o tejto kultovej speváčke. Berg ako jej celoživotná fanúšička po tejto príležitosti hneď skočila,“ približuje pozadie vzniku filmu Miro Ulman. Vo filme využíva nielen archívne zábery a fotografie, ale aj doteraz nezverejnené zápisy z denníkov a korešpondenciu s rodičmi a priateľmi a výpovede príbuzných a najbližších priateľov Janis Joplin. Zobrazuje ju ako ženu, ktorá pôsobila na pódiu pred kapelou ako výbušná a plná energie, ale v súkromí bola plachá a zraniteľná. „Bola som prekvapená, aká bola krehká, a ako bol strach z neúspechu neustále prítomný v jej mysli,“ povedala o Janis režisérka filmu Amy J. Berg. „Bola silná, ale myslela si, že môže stratiť všetko v hociktorej sekunde, ak zlyhá. Bola pod veľkým tlakom ako žena i ako umelec. A snažila sa spojiť svoj talent a slávu s jej túžbou mať osobný život. V tejto fúzii nebola úspešná, jej priatelia rozprávajú o Janis, ktorú publikum milovalo, ale domov odchádzala sama.“

„Problémom bolo zmapovať najmä prvé roky života Janis Joplin. Dokumentov o jej živote predtým, než sa dostala do žiare reflektorov, bolo veľmi málo,“hovorí Ulman. „No oveľa prekvapujúcejšie bolo, že bol problém zohnať zábery i z čias, keď už bola Janis Joplin hviezdou. Mnohé archívne záznamy boli vymazané alebo stratené a dokonca i jej najslávnejšie vystúpenia boli často zaznamenávané len jednou kamerou, ktorá sa nesústreďovala len na speváčku. Vďaka dlhoročnému pátraniu sa však režisérke podarilo objaviť niekoľko výnimočných, predtým nikdy nevidených záberov.“ K takým patria napríklad scéna, v ktorej Janis Joplin spieva vtedy ešte nevydanú slávnu pieseň Me and Bobby McGee pre hudobníkov z kapiel Grateful Dead a Band na turné Festival Express, obrazový záznam Janis v nahrávacom štúdiu ako spieva Summertime, ktorý nakrútil jeden z najvýznamnejších režisérov nielen hudobných dokumentov D. A. Pennebaker, alebo audiozáznam jej triumfálneho koncertu v londýnskej Royal Albert Hall.

Podľa Ulmana film Janis ukazuje Janis Joplin nielen ako úžasnú speváčku, ale odhaľuje po prvýkrát ženu za týmto hlasom, ktorá navždy zmenila obraz a možnosti žien v rock and rolle aj mimo neho. Vo filme odznejú jej najväčšie hity ako Piece of My Heart, Summertime či Cry Baby a mnohé ďalšie. O mesiac v ďalšom vydaní cyklu Music & Film uvedieme v stredu 13. septembra na dvoch predstaveniach vlaňajší koncert David Gilmour v Pompejách (2017). Film bude možné vidieť v 2 000 kinách na celom svete len počas jediného večera a jedným z nich bude aj Kino Lumière.

 

x x x

 

Pravidelný hudobný cyklus Music & Film uvádza Kino Lumière s mesačnou periodicitou od júna 2013. Vstupenky na projekciu filmuJanissi je možné rezervovať alebo zakúpiť za 6,- €/ 5,- € na http://www.kino-lumiere.sk/klient-863/kino-241/stranka-8409/film-172895 alebo v pokladni kina, ktorá je otvorená denne 30 minút pred začiatkom prvého predstavenia.

 

Trailer filmu Janis:

https://www.youtube.com/watch?v=F_sReugRWYI

 

FB event a profil cyklu Music & Film:

https://www.facebook.com/events/126695697950215/

 

Viac informácií a program Kina Lumière:

http://www.kino-lumiere.sk/

 

FB profil Kina Lumière:

https://www.facebook.com/kinolumiere/

 

Slovenský filmový ústav (SFÚ)

SFÚ je jediná štátna organizácia v oblasti audiovízie na Slovensku. Jej hlavné úlohy, činnosti a pôsobnosť definuje audiovizuálny zákon č. 40/2015 Z. z. Súčasťou SFÚ ako pamäťovej a fondovej inštitúcie je špecializovaný filmový archív. Tvoria ho jedinečné filmové a s filmom súvisiace archívne fondy a zbierky, ktoré sú základom audiovizuálneho dedičstva SR.

Kontakt: Slovenský filmový ústav, Grösslingová 32, Bratislava, www.sfu.sk.

Predajňa Slovenského filmového ústavu – Klapka.sk

Predajňa Klapka.sk sa orientuje na ponuku audiovizuálnych diel, odbornej literatúry a sprievodných grafických materiálov. Ponúka publikácie, časopisy, DVD nosiče z produkcie SFÚ a ďalších slovenských či zahraničných vydavateľstiev, ďalej plagáty a fotosky k slovenským i zahraničným filmom, soundtracky, pohľadnice. Súčasťou je aj možnosť nákupu cez internet.

Kontakt: Klapka.sk, Grösslingová 43, Bratislava, www.klapka.sk.

 

Kino Slovenského filmového ústavu – Kino Lumière

Kino Lumière premieta domáce a zahraničné filmy, jeho prioritami sú súčasná slovenská a európska tvorba a  archívne kino. Uvádza pravidelné cykly, a tiež prehliadky a festivaly. Ide o prvé kino na Slovensku, ktoré získalo za dramaturgiu Cenu slovenských filmových novinárov a Cenu Europa Cinemas. Sprístupnené sú štyri kinosály, vstupné je od 2,00 do 4,50 €.

Kontakt: Kino Lumière, Špitálska 4, Bratislava, http://www.kino-lumiere.sk/

 

Slovenský filmový ústav

 << späť
Linky