Spevák, gitarista a skladateľ David Gilmour vystúpi na plátne Kina Lumière v cykle Music & Film

07.09.2017
SFU logoHudobný cyklus Music & Film v Kine Lumière uvedie v stredu 13. septembra očakávaný záznam koncertu David Gilmour v Pompejách (2017). Spevák a gitarista legendárnej kapely Pink Floyd odohral v kulisách ruín najstaršieho amfiteátra na svete dva spektakulárne koncerty, na ktorých odzneli jeho sólové skladby i hity slávnej kapely. Ide o unikátnu projekciu, film je možné vidieť vo vyše 2 000 kinách na celom svete len počas tohto jediného večera!

„Keď začínal cyklus Music &Film v Kine Lumière, jednou z najčastejších otázok od divákov bolo, či budeme hrať aj Pink Floyd v Pompejách, legendárny filmový záznam slávneho koncertu v kulisách starovekého amfiteátra z roku 1972,“ približuje súvislosti aktuálnej projekcie v Kine Lumière Miro Ulman, dramaturg cyklu Music & Film. „Film sa hral v roku 1974 v kinách v niekoľkých európskych  krajinách a v USA, ale, žiaľ, nepodarilo sa mi dopátrať sa nosiča s kvalitným záznamom, ani získať súhlas na projekciu v kinách. Preto som bol veľmi rád, že sa môžeme zapojiť do projektu, ktorý počas jedného jediného večera predstaví na celom svete film David Gilmour v Pompejách, v ktorom sa skladateľ, spevák a gitarista legendárnej kapely vracia na miesto činu.“

 

David Gilmour odohral v ruinách najstaršieho amfiteátra na svete dva koncerty v júli minulého roka. Na rozdiel od vystúpenia Pink Floyd z roku 1971, oboch jeho vystúpení sa zúčastnili aj diváci. Zo zostrihu koncertov vznikol film, v ktorom znejú hity Gilmourovej sólovej kariéry, nesmrteľné klasiky, ale i menej známe skladby kapely Pink Floyd. „Film je ohromujúci,“ hovorí Ulman, „jeho atmosféru dotvára dokonalá audiovizuálna show plná laserových efektov, pyrotechniky a videoprojekcií na obrovskej okrúhlej obrazovke, akú poznáme už z koncertných čias legendárnej kapely. Vďaka svetelným efektom a pyrotechnike na vrchole amfiteátra sa diváci pred pódiom občas cítili ako vo vnútri sopky. Ale základom celej show zostáva hudba,“ dodáva. Koncerty v Pompejách boli súčasťou Gilmourovho celosvetového turné na podporu predaja jeho štvrtého sólového štúdiového albumu Rattle That Lock z roku 2015. Turné trvalo takmer presne rok a jeho 50 koncertov videlo vyše 400 000 divákov. Vystúpenie Davida Gilmoura na nádvorí zámku Schönbrunn v Rakúsku v rámci tohto turné získalo cenu LEA (Live Entertainment Award) za Koncert roka.

Vo filme na pódiu sprevádzajú 71-ročného Gilmoura basgitarista Guy Pratt, ktorý hrával s Pink Floyd už od 80. rokov minulého storočia, gitarista Chester Kamen, ktorý koncertoval s Watersom aj Gilmourom a nahrával s hviezdami od Paula McCartneyho až po Massive Attack, bubeník a perkusionista Steve DiStanislao, dlhoročný klávesák Rolling Stones Chuck Leavell, hráč na klávesové nástroje a dlhoročný spolupracovník Michaela Jacksona Greg Phillinganes či 21-ročný brazílsky saxofonista João Mello. Skladby z Gilmourových sólových albumov Rattle That Lock a On An Island dopĺňajú notoricky známe piesne Pink Floyd. Podľa Ulmana„jedinou spoločnou piesňou koncertov Pink Floyd a Gilmoura v Pompejách je One of These Days. Diváci sa však môžu tešiť aj na Shine On You Crazy Diamond, Wish You Were Here alebo Comfortably Numb. A tiež na skladbu The Great Gig In The Skyz albumu Pink Floyd s názvom The Dark Side of the Moon, ktorú David hráva veľmi zriedkavo.“ Režisérom filmu je Gavin Elder, ktorý s Gilmourom spolupracoval už na sólových videoklipoch či na zázname koncertu v poľskom Gdańsku v roku 2008.

 

David Gilmour je jediným umelcom, ktorý v amfiteátri v Pompejách vystúpil pred divákmi od čias erupcie sopky Vezuv v roku 79 n.l. Svoj návrat do Pompejí komentoval slovami: „Je to čarovné miesto. Vrátiť sa sem a uvidieť znova to pódium a arénu, bolo pre mňa ohromujúce. Je to miesto duchov, ale priateľským spôsobom.“ Podľa Ulmana film David Gilmour v Pompejách „ukazuje umelca na kreatívnom vrchole, v jedinečnom prostredí, pri naozaj mimoriadnej príležitosti a myslím si, že si ho nemožno nechať ujsť na veľkom plátne s výborným zvukom.“

x x x

Pravidelný hudobný cyklus Music & Film uvádza Kino Lumière s mesačnou periodicitou od júna 2013. Vstupenky na projekciu filmuDavid Gilmour v Pompejách si je možné rezervovať alebo zakúpiť za 10,- €/ 9,- € na http://www.kino-lumiere.sk/klient-863/kino-241/stranka-8409/film-170358 alebo v pokladni kina, ktorá je otvorená denne 30 minút pred začiatkom prvého predstavenia. Premieta sa o 18.00 a 20.30 hod., projekcia o 20.30 hod. je vypredaná.

 

Trailer filmu David Gilmour v Pompejách:

https://www.youtube.com/watch?v=OuhTtHJM588

 

FB event a profil cyklu Music & Film:

http://bit.ly/2j30Bns

 

Oficiálna stránka Davida Gilmoura:

http://www.davidgilmour.com/

 

Viac informácií a program Kina Lumière:

http://www.kino-lumiere.sk/

 

FB profil Kina Lumière:

https://www.facebook.com/kinolumiere/

 

Slovenský filmový ústav (SFÚ)

SFÚ je jediná štátna organizácia v oblasti audiovízie na Slovensku. Jej hlavné úlohy, činnosti a pôsobnosť definuje audiovizuálny zákon č. 40/2015 Z. z. Súčasťou SFÚ ako pamäťovej a fondovej inštitúcie je špecializovaný filmový archív. Tvoria ho jedinečné filmové a s filmom súvisiace archívne fondy a zbierky, ktoré sú základom audiovizuálneho dedičstva SR.

Kontakt: Slovenský filmový ústav, Grösslingová 32, Bratislava, www.sfu.sk.

Predajňa Slovenského filmového ústavu – Klapka.sk

Predajňa Klapka.sk sa orientuje na ponuku audiovizuálnych diel, odbornej literatúry a sprievodných grafických materiálov. Ponúka publikácie, časopisy, DVD nosiče z produkcie SFÚ a ďalších slovenských či zahraničných vydavateľstiev, ďalej plagáty a fotosky k slovenským i zahraničným filmom, soundtracky, pohľadnice. Súčasťou je aj možnosť nákupu cez internet.

Kontakt: Klapka.sk, Grösslingová 43, Bratislava, www.klapka.sk.

 

Kino Slovenského filmového ústavu – Kino Lumière

Kino Lumière premieta domáce a zahraničné filmy, jeho prioritami sú súčasná slovenská a európska tvorba a  archívne kino. Uvádza pravidelné cykly, a tiež prehliadky a festivaly. Ide o prvé kino na Slovensku, ktoré získalo za dramaturgiu Cenu slovenských filmových novinárov a Cenu Europa Cinemas. Sprístupnené sú štyri kinosály, vstupné je od 2,00 do 4,50 €.

Kontakt: Kino Lumière, Špitálska 4, Bratislava, http://www.kino-lumiere.sk/

 

Slovenský filmový ústav

 << späť
Linky