Divadelný festival vo finále Posledným predstavením výnimočné Spálenisko z poľského Rzeszowa

12.09.2017
festival divadiel strednej európyJedenásty ročník Festivalu divadiel strednej Európy vrcholí. Záverečné dva víkendové dni ponúkajú päť inscenácií, ale aj besedu s poľsko- slovenských divadelných konvergenciách. Nielen milovníci divadla by si nemali nechať ujsť v nedeľu 10. septembra vyvrcholenie festivalu, o ktoré sa postarajú dve hosťujúce zahraničné divadlá z Macedónska a Poľska.

Festivalová sobota bude patriť slovenským divadlám. Organizátori ani v tomto roku nezabudli na najmenších divákov. K spolupráci si tentoraz prizvali domáce Bábkové divadlo, ktoré malo pôvodne na svojom javisku odohrať rozprávku Sloník. Technické príčiny nakoniec spôsobili zmenu a košickí bábkoherci uvedú rozprávku O rytierovi bez koňa poľskej autorky Marty Guśniowkej, ktorú s úspechom hrávajú už do roku 2012. Inscenácia o tom, aké dôležité je túžiť po niečom a nikdy sa nevzdávať, ale aj o tom, že každého čaká v živote šťastie, len ho treba nájsť, je určite výbornou príležitosťou pre deti a ich rodičov stráviť pekný podvečer v divadle. Predstavenie začína o 16:30 hod.

Dávku svojrázneho humoru si môžete dopriať v predposledný deň festivalu na Malej scéne Štátneho divadla Košice. O 18:00 sa predstavia starí známi Košičanov. Divadlo Gasparego už na festivale úspešne hosťovalo pred rokom. A s tvorbou írskeho autora Martina McDonagha sa mali Košičania možnosť zoznámiť v inscenácii Krásavica z Leenane, ktorú úspešne hrávalo Štátne divadlo Košice. Festival ponúka príležitosť vidieť ďalší zaujímavý titul z pera tohto autora a znova sa vrátiť do legendárneho Leenane. Osamelý západ kombinuje frašku, agresiu a vtip v príbehu dvoch bratov Valena a Colemana, ktorý žijú spolu v otcovom byte po jeho smrti. Záver predposledného dňa festivalu bude o 20:00 patriť v Kasárňach/Kulturparku Prešovskému národnému divadlu, ktoré príde do Košíc so súčasnou slovenskou hrou Deň, keď zomrel Gott z pera   zakladateľky divadla Michaely Zakuťanskej. Autorka divákov zavedie do novostavby rodinného domu na nočné stretnutie dvoch sestier a ich partnerov, na ktorom s popíjaním graduje zábava aj súrodenecká rivalita a na povrch vychádzajú osobné aj vzťahové frustrácie, zatiaľ čo v detskej izbe spí malé dieťa a internetom presviští správa o údajnej smrti Boha - Gotta.

Festival vyvrcholí v nedeľu 10. septembra dňom zahraničných divadiel. Program otvorí o 16:00 v átriu Malej scény Štátneho divadla Košice beseda teatrológov z dvoch krajín o Poľsko-slovenských divadelných konvergenciách. O 17:00 sa na javisku Malej scény prvýkrát v histórii košického divadelného festivalu predstaví divadlo z Macedónska. Spracovanie románu Súkromná spoveď svetoznámeho Ingmara Bergmana prinesie do Košíc Macedónske národné divadlo zo Skopje v multimediálnej inscenácií, ktorá vznikla v koprodukcii so Skopje Film Studiom. 

Výnimočný zážitok sľubuje aj finále festivalu. Na javisku Historickej budovy Štátneho divadla Košice  Košice sa o 19:00 predstaví Teatr im. Wandy Siemaszkowej z poľského Rzeszowa s hrou kanadskej autorky Wajdy Mouawad Spálenisko (Pogorzelisko).  Inscenácia ponúkne zaujímavý pohľad na aktuálne témy utečenectva, ktoré rezonujú v Európe. Diváci sa spolu s hlavnými aktérmi, Jeanne a Simonom, vydajú na cestu, ktorá odhalí príbeh ich matky, hrôzy vojny, silu priateľstva, krutosť pomsty, silu odpustenia a nakoniec ich vlastné korene. „Pretože strom je nielen koruna, ktorá stúpa k jasne modrej oblohe, ale tiež korene zasahujúce hlboko do tmavej zeme,“ hovoria o hlavnej myšlienke tvorcovia  predstavenia, ktoré uzavrie tohtoročný divadelný maratón.

 

Štátne divadlo Košice

 << späť
Linky