Na prehliadke Týždeň slovenského filmu v Bulharsku sa predstavia naše úspešné súčasné snímky

21.09.2017
SFU - záhradaUž v pondelok 25. septembra 2017 sa po druhýkrát v bulharskom hlavnom meste Sofia začne prehliadka Týždeň slovenského filmu, ktorá tamojším divákom predstaví sedem súčasných slovenských filmov. Ide o diela z obdobia posledných troch rokov, výnimkou je len Záhrada Martina Šulíka (1995), jeden z najúspešnejších slovenských filmov z obdobia 90. rokov minulého storočia. Prehliadka potrvá do nedele 1. októbra 2017.

Zámerom nesúťažnej prehliadky je po vydarenom vlaňajšom prvom ročníku predstaviť bulharským divákom aktuálnu slovenskú kinematografiu. Vo výbere celovečerných hraných filmov sa premietne dráma z mestského prostredia Čistič (2015) režiséra Petra Bebjaka, film o bývalom olympionikovi a jeho rozhodnutí zúčastniť sa posledného zápasu Koza (2015) v réžii Ivana Ostrochovského, roadmovie Stanko (2015) režiséra Rasťa Boroša o netradičnom vzťahu dvoch mladých ľudí počas cesty na taliansky vidiek a Učiteľka (2016) režiséra Jana Hřebejka, ktorá prostredníctvom detí manipuluje a vydiera ich rodičov. Prehliadku dopĺňa aj tragikomédia Martina Šulíka Záhrada (1995) o tridsiatnikovi Jakubovi, ktorý sa nespokojný so svojím doterajším životom pokúša nájsť svoje miesto v živote.

 

Dokumentárnu tvorbu bude na prehliadke zastupovať film Hrana – 4 filmy o Marekovi Brezovskom (2014), filmové svedectvo o krátkom, ale mimoriadne dynamickom živote jedného z najtalentova­nejších slovenských hudobných skladateľov novej doby Mareka Brezovského, ktorý osobne na podujatí uvedie jeho režisér Patrik Lančarič. Premietne sa aj televízna snímka S Tebou ma baví Slovensko (2015) autorskej dvojice Pavol Barabáš a Róbert Šveda o tom, ako to dopadne, keď sa mladá dvojica v zložení írsky študent a slovenská herečka a vášnivá športovkyňa, rozhodnú na bicykloch spoločne precestovať Slovensko.

 

Prehliadku Týždeň slovenského filmu v Sofii organizuje Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Sofii v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom (SFÚ). Filmy sa budú premietať paralelne v dvoch kinách, uvedú ich kultúrne centrum G8 a EuroCinema. Ide o najobľúbenejšie sofijské miesta pre nadšencov a milovníkov filmu. Projekt nadväzuje na doterajšiu spoluprácu medzi ZÚ SR v Sofii a Slovenským filmovým ústavom.

Viac informácií nájdete na:

https://www.facebook.com/VelvyslanectvoSRvSofii/ a https://www.mzv.sk/web/sofia

https://www.facebook.com/G8cinemahttps://www.g8cinema.com

 

Slovenský filmový ústav (SFÚ)

SFÚ je jediná štátna organizácia v oblasti audiovízie na Slovensku. Jej hlavné úlohy, činnosti a pôsobnosť definuje audiovizuálny zákon č. 40/2015 Z. z. Súčasťou SFÚ ako pamäťovej a fondovej inštitúcie je špecializovaný filmový archív. Tvoria ho jedinečné filmové a s filmom súvisiace archívne fondy a zbierky, ktoré sú základom audiovizuálneho dedičstva SR.

Kontakt: Slovenský filmový ústav, Grösslingová 32, Bratislava, www.sfu.sk.

 

Predajňa Slovenského filmového ústavu – Klapka.sk

Predajňa Klapka.sk sa orientuje na ponuku audiovizuálnych diel, odbornej literatúry a sprievodných grafických materiálov. V predaji má publikácie, časopisy, DVD nosiče z produkcie SFÚ a ďalších slovenských či zahraničných vydavateľstiev, ale aj soundtracky, plagáty a fotosky k slovenským i zahraničným filmom. Ponúka aj možnosť internetového predaja.

Kontakt: Klapka.sk, Grösslingová 43, Bratislava, www.klapka.sk.

 

Kino Slovenského filmového ústavu – Kino Lumière

Kino Lumière premieta domáce a zahraničné filmy, jeho prioritami sú súčasná slovenská a európska tvorba a  archívne kino. Uvádza pravidelné cykly, a tiež prehliadky a festivaly. Ide o prvé kino na Slovensku, ktoré získalo za dramaturgiu Cenu slovenských filmových novinárov a Cenu Europa Cinemas. Sprístupnené sú štyri kinosály, vstupné je od 2,00 do 4,50 €. Kontakt: Kino Lumière, Špitálska 4, Bratislava, www.aic.sk/kinolumiere, www.navstevnik.sk


Slovenský filmový ústav
 << späť
Linky