Ministerka prehĺbila slovensko-poľskú kultúrnu spoluprácu

11.07.2019
Ministerka prehĺbila slovensko-poľskú kultúrnu spoluprácu Ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková uskutočnila v dňoch 8. – 10. júla 2019 pracovnú návštevu Poľskej republiky. V rámci pracovného programu sa zúčastnila na slávnostnom koncerte pri príležitosti ukončenia predsedníctva Slovenskej republiky vo Vyšehradskej skupine a absolvovala bilaterálne stretnutie so štátnou tajomníčkou Ministerstva kultúry a národného dedičstva Poľska Magdalenou Gawin.

 

 

Úspešné slovenské predsedníctvo vo Vyšehradskej skupine v oblasti kultúry bolo v pondelok symbolicky ukončené slávnostným koncertom v divadle Teátre Juliusza Slowackiego v Krakove organizovanom Generálnym konzulátom Slovenskej republiky v Krakove a v Zakopanom.  „Je mi cťou, že som mala možnosť sa na vlastné oči presvedčiť, že slovensko-poľská spolupráca v rámci Vyšehradskej skupiny prináša ovocie nie len v oblasti európskych politík, ale aj v oblasti konkrétnej kultúrnej spolupráce," uviedla ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková po vystúpení poľského baletného súboru Cracovia Danza a slovenského hudobného telesa Solamente Naturali.

Šéfka rezortu kultúry následne absolvovala bilaterálne rokovanie so štátnou tajomníčkou Ministerstva kultúry a národného dedičstva Poľska Magdalenou Gawin. Na stretnutí posúdili možnosti ďalšej spolupráce v oblasti starostlivosti o kultúrne pamiatky. Nádejným projektom je aj spoločný zámer vytvorenia nového festivalu cimbalovej hudby, na ktorom by mohli participovať všetky krajiny V4.

Pracovný program zaviedol ministerku aj do Národného múzea v Krakove, kde si pozrela slávny obraz Dáma s hranostajom, ktorého autorom je Leonardo da Vinci a navštívila výstavy prezentujúce tvorbu poľského výtvarníka a dramatika Stanislawa Wyspianskeho a slávneho oscarového filmára Andrzeja Wajdu.

 

 

 

 << späť
Linky