Divadelné festivaly

Divadelné festivaly na Slovensku významné prispievajú k obohateniu kultúrnej ponuky. Medzi najvýznamnejšie a najdôležitejšie patria: Medzinárodný činoherný a hudobný festival Eurokontext.sk, ktorý organizuje Slovenské národné divadlo, Medzinárodný festival Divadelná Nitra,  nesúťažný festival slovenských divadiel Dotyky a spojenia v Martine, festival Nová dráma/New Drama v Bratislave – predstavuje najlepšie inscenácie súčasnej slovenskej a svetovej drámy a organizuje ho Divadelný ústav. Ďalej je to Festival divadiel strednej Európy v Košiciach, medzinárodný festival divadla jedného herca Sám na javisku v Trenčíne a festival nového slovenského  divadla a tanca KioSK v Žiline, ktorého organizátorom je kultúrny uzol Stanica Žilina – Záriečie.

Operné Zámocké hry zvolenské nahradil nový medzinárodný festival Operalia Banská Bystrica a nadviazal na 36-ročnú tradíciu opernej časti festivalu vo Zvolene.  Organizátorom nového podujatia je Štátna opera Banská Bystrica.

Dlhú tradíciu majú tiež festivaly venujúce sa tvorbe pre deti a mládež, ako napríklad  medzinárodný festival súčasného bábkového divadla pre deti a dospelých Bábkarská Bystrica a prehliadka divadiel a divadelných škôl krajín V4 Stretnutie, Setkání, Spotkanie Találkozás v Nitre. Etabloval sa už aj festival Bábková Žilina, zameraný na prezentáciu aktuálnej tvorby slovenských bábkových divadiel.

V oblasti súčasného tanca sa na Slovensku postupne vyprofilovali viaceré festivaly – Medzinárodný tanečný festival súčasného tanca Bratislava v pohybe ,festival Dni tanca pre vás v Banskej Bystrici a medzinárodný festival NU DANCE FEST v Bratislave. 

Viac ako tridsaťročnú tradíciu má medzinárodný multižánrový festival humoru a satiry Kremnické gagy.

K najmladším žánrom javiskového umenia patrí nový cirkus, ktorý sa stal sa moderným fenoménom reflektujúcim súčasné výrazové prostriedky. V roku 2010 vznikol na Slovensku Festival nového cirkusu Cirkul'art.

Platformou na konfrontáciu tvorby mladých divadelníkov – študentov divadelných škôl z rôznych kútov sveta poskytuje Medzinárodný festival vysokých divadelných škôl Projekt Istropolitana, organizátorom je Vysoká škola múzických umení v Bratislave.

Linky